SERA TARIMINA İLGİ ARTIYOR

Sera üretiminde verim artışı ile ilgili çalışmalarda bulunan Yenişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, zararlılarla da doğal yollardan mücadele önerilerinde bulunuyor.

Yenişehir 10 Aralık 2019 10:10
SERA TARIMINA İLGİ ARTIYOR
-A +A

Mustafa EFE/ Özel Haber

Yenişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
, sera üretiminde verim artışı ve yeni seçeneklerin değerlendirilmesi ile ilgili çalışma başlattı. Çiftçilere, sera tarımı ve zararlılarla doğal yoldan mücadele önerisi yapılıyor. Tarım alanındaki gelişmelerin iyi takip edilmesini istediklerini belirten Yenişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Aranmaz, sera tarımının avantajlarına dikkat çekti. 
 
Yenişehir Ovası'nda sera tarımının son yıllarda ilgi çektiğini ifade eden Aranmaz, ayrı bölgelerdeki 14 çiftçinin toplam 62 dönümlük serada üretim yaptığını anlattı. Aranmaz, “Bazı çiftçilerimiz seralarında birkaç yıldır geleneksel domates yetiştiriciliğine yönelmeye başladılar. Kavaklı köylü çiftçimiz Necmettin Kuruhan'ın seralarında yetiştirdiği geleneksel pembe domates ürününden olumlu sonuçlar alındı” dedi.  
 
Serada pembe domates yetiştiriciliğinin her bakımdan avantajlı bir girişim olduğunu ifade eden Aranmaz, “Mart ayında dikilen fidelerden eylül ve ekim ayına kadar belirli aralıklarla ürün toplanabiliyor. 1 kökten 10 kiloya kadar ürün alınabiliyor. Tarlaya ise 2 ay sonra mayıs ayında dikilen fideler temmuz sonu ancak meyve veriyor ve 1 kökten ancak 4-5 kilo ürün toplanabiliyor” diye konuştu. 
 
Pembe domateslerin Bursa ve İstanbul'daki manavlardan yoğun talep gördüğünü aroma ve tat açısından dikkat çektiğini ifade eden Aranmaz, ilçedeki üretimi artırmayı hedeflediklerini söyledi.Seralarda biyoteknik mücadele de başlattıklarını dile getiren Aranmaz, domates güvesine karşı tuzakların asıldığını belirtti. Aranmaz, “Domates güvesi, bu ürünü tehdit ediyor. Müdürlüğümüz tarafından seraların içine asılan domates güvesi tuzakları bu zararlıyla mücadelede etkin oluyor. Güveler, tuzakların içindeki yapışkan yüzeye yapışıp kalıyor. Böylece ilaçlı mücadeleye gerek kalmıyor ya da daha az ihtiyaç oluyor” ifadelerini kullandı.   
 
Çiftçilerin bu işlemi kendisinin yapmak istemesi durumunda biyolojik ve biyoteknik  mücadele desteklemesinden yararlanabildiğini belirten Hakan Aranmaz, “1 dönüm sera için gerekli olan 120 adet feromon tuzağı devlet desteği kapsamında. Serada üretim yapan çiftçilerimiz, bu destekten yararlanabilir” açıklamalarını yaptı. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’a ilçe halkından teşekkür geldi: 'AYDIN’A TAM DESTEK'

Yenişehir Belediye Başkanı…

09:20 - 14 Ağustos 2020
Yenişehir
CHP’li Sırman’dan Kirazlıyayla açıklaması  “KİRAZLIYAYLA KAZANACAK”

CHP’li Sırman’dan…

09:30 - 13 Ağustos 2020
Yenişehir
“Yol çalışmalarımız   aralıksız sürüyor”

“Yol çalışmalarımız …

09:28 - 12 Ağustos 2020
Yenişehir
 “İtirazlarımızın haklılığı ortaya çıktı”

“İtirazlarımızın haklılığı…

09:25 - 12 Ağustos 2020
Yenişehir
Cumhur İttifakı, Muhtarları ziyaret etti

Cumhur İttifakı, Muhtarları…

09:20 - 11 Ağustos 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti