Şemaki Evi bakımda!

Yenişehir Şemaki Evi Müzesi'nde 1,5 yıl sürmesi planlanan restorasyon için hazırlıklar başladı. Tadilat’ın 1,5 yıl süreceği öğrenilen Şemaki Evi’nin 2021 yılının sonlarına doğru ziyaretçilere açılacağı öğrenildi.

Yenişehir 10 Ocak 2020 10:24
Şemaki Evi bakımda!
-A +A

Belkız EFE / Özel Haber 

Şemaki Evi’nde restorasyona başlandı. Geçtiğimiz aylarda yapılan ihalenin ardından Şemaki Evi Müzesi, restorasyonun tamamlanacağı 2021 yılını ortalarına kadar ziyaretçi kabul etmeyecek. Milli Eğitim Bakanlığınca 1945 yılında satın alınan ve 1980'den sonra onarılarak 1991'de ziyarete açılan Şemaki Evi Müzesi restorasyon nedeniyle ziyaretçi kabulüne kapatıldı. Restorasyonuna kısa süre önce başlanan Şemaki Evi Müze’sinde 18. yüzyıldan kalma binada 20'ye yakın arkeolojik eser de bulunuyor.
 
Şehir içi ve dışındaki okullardan öğrencilerin ziyaret ettiği müzenin kiremitleri düşüyordu, müzeyi ziyaret edenler, kiremitlerin başlarına düşmemesi için dua ettiklerini söylüyorlardı. 30 yıldır tadilat ve restore edilmeyen tarihi müzenin gövdesinde oluşan büyük yarıklar ise ziyarete gelenleri korkutuyordu. Tarihi bina en küçük deprem sarsıntısında yıkılacakmış izlenimi veriyordu.
 
Şemaki Evi Müzesi’nin etrafındaki evlerde oturan vatandaşlar restorasyon çalışmalarının yapılacağını duyunca mutlu oldu. Günden güne evin döküldüğünü söyleyen vatandaşlar, “Şemaki Evi Yenişehir’in tek müzesi. Herkes ücretsiz olarak evi ziyaret ediyordu. Açıldığı günden beri tadilat anlamında tek bir çivi çakıldığını görmedik. Evin sıvaları dökülüyor, kerametler rüzgarda uçup yere düşüyordu. Çocuklarımızı müzeye ziyarete götürdüğümüz zaman evde başımıza bir şey gelmemesi için dua ederek evi geziyoruz. Yağmur yağdığında ve kar erimeye başladığında kırık kerametlerin arasından su damlaları evin içine giriyordu. Tarihi evin ve tarihi eserlerin düzenlemesinin yapılacak olması bizleri mutlu etti. Umarız tez zamanda evin tadilatı biter” ifadelerini kullandılar.  
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan Özel;  “ Kirazlıyayla mutlu haberi bekliyor”

İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan…

10:30 - 10 Ağustos 2020
Yenişehir
“Taban fiyatları revize edilmeli”

“Taban fiyatları revize…

10:33 - 7 Ağustos 2020
Yenişehir
Yenişehir'de kurulan uçuş okulunda pilot eğitimleri başlayacak 'HEDEF 250 PİLOT'

Yenişehir'de kurulan uçuş…

09:19 - 6 Ağustos 2020
Yenişehir
“BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR”

“BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR”

10:56 - 5 Ağustos 2020
Yenişehir
SEYİTOĞLU DENETİMDE

SEYİTOĞLU DENETİMDE

10:55 - 5 Ağustos 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, “Bayram öncesi ve sonrası dezenfekte çalışmalarımız sürdü”

Başkan Aydın, “Bayram öncesi…

11:00 - 4 Ağustos 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti