Saz delicesinin tedavisine başlandı

Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen tabiatta bulunmuş yırtıcı kuş türlerinden "saz delicesi"nin tedavisine başlandı.

Bursa 5 Mayıs 2018 13:10
Saz delicesinin tedavisine başlandı
-A +A

Muğla’da vatandaşlar tarafından tabiatta güçsüz bir şekilde bulunan ve uçamayan saz delicesi, Bursa'nın Karacabey ilçesinde Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi. Ciddi bir problemi olmadığı tespit edilen yırtıcı kuş bir süre vitaminlerle beslenerek merkezde bulunan uçuş alanında kanatlarının güçlenmesi sağlanacak. Tedavisi tamamlanan kuş doğaya geri bırakılacak. 
Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Şefi Aziz Can Sezer, “Merkezimize gelen saz delicesi cinsi yırtıcı kuşun muayenesini gerçekleştirdik. Yaptığımız muayenede ciddi bir probleminin olmadığını, kanatlarının zayıfladığını, kaslarının güçsüzleştiğini tespit ettik. Bu merkezimizde bulunan uçuş alanlarına bırakarak kaslarının güçlenerek eski formunun kazanmasını sağlayacağız. Bu süreçte beslenmesine dikkat ederek, güçlendirici tedavi metotları uygulayarak saz delicemizi tekrar doğaya kazandırıp hayatına devam etmesini sağlayacağız” dedi. 
Merkez hakkında da bilgi veren Sezer, “Merkezimize yabani hayatta zarar görmüş, güçten düşmüş, çeşitli kuş türleri, tüm yırtıcı ve tohumcul su kuşları gelmektedir. Onların haricinde diğer yaban hayvanlarından, kurt, tilki, çakal, vaşak gibi bir şekilde zarar görmüş hayvanlar da gelmektedir. Burada gerekli bakım ve tedavilerini gerçekleştirip, doğaya geri salınmaktadır” diye konuştu. 
Kaynak : İHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti