Sanayi Sitesi projesinde sona gelindi

Yenişehir'de Yeni Sanayi Sitesi kurulacak Hazine'ye ait arazinin Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) bünyesindeki kooperatife devri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylandı.

Yenişehir 18 Kasım 2019 09:49
Sanayi Sitesi projesinde sona gelindi
-A +A

Mustafa EFE/ÖZEL
 
Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Torun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yerin devrine ilişkin yazının ellerine ulaştığını açıkladı. Torun, 655 dönümlük hazine arazisinin TSO bünyesinde kurulan Yenişehir Sanayicileri Kooperatifi'ne (YESAN) devredileceğini kaydetti. Devir işleminin tamamlanmasının ardından Modern Sanayi Sitesi'nin proje çizimine geçileceğini anlatan Torun, 'Proje çiziminden sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Yapım ihalesinin önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesini bekliyoruz' dedi. Modern Sanayi Sitesi'yle bölgedeki üretim kalitesi ve teknolojik düzeyinin artacağını belirten Torun, “İşletme sahipleri esnaflıktan sanayiciliğe geçecek. Yenişehirli sanayici ve esnaf daha sağlıklı ortamlarda üretim yapabilecek” diye konuştu. Bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcıların dilekçeyle yaptığı başvuruların 82'ye ulaştığını ifade eden Torun, ilginin önümüzdeki günlerde giderek artacağına inandıklarını kaydetti.
 
İşsizlik nedeniyle göç yaşanmayacak
 
Sanayi sitesinin ilçedeki ekonomik ve sosyal yaşamına olumlu etkilerinin olacağına işaret eden Torun, “Öncelikle ilçe dışı sermaye gelecek. Atölye kültürü yerini sanayicilik anlayışına bırakacak. Bunun yanında başta Bursa olmak üzere başka illere işsizlik nedeniyle göç yaşanmayacak” dedi. 
 
Yenişehir TSO Başkanı Orhan Torun, bunun yanında ilçeye Gıda İhtisas Sanayi Bölgesi kurulması için girişimlere başladıklarını açıkladı. İlçede ve köylerinde üretilen ürünlerin bu bölgede kurulan tesislerde işlenip paketleneceğini dile getiren Torun, “Üreticimizden, girişimcimize ve tüketiciye kadar her kesim bu yatırımdan yararlanacak. Tarımsal faaliyetleriyle de dikkat çeken ilçemizde bu yatırımın devreye girmesiyle birlikte çok önemli bir eksiklik de giderilmiş olacak” ifadelerini kullandı. Torun, Gıda İhtisas Sanayi Bölgesi'nin kurulacağı yerin de belirlendiğini, girişimlerin önümüzdeki günlerde somutlaşacağını sözlerine ekledi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Başkanımız Aydın, mehter takımını ziyaret etti

Başkanımız Aydın, mehter…

10:55 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse;   “AKBIYIKLILAR ÜVEY DEĞİLDİR”

CHP Yenişehir İlçe Başkanı…

10:53 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
Sıkıntı düğün salonlarında değil, mahalle aralarında

Sıkıntı düğün salonlarında…

10:52 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
ÇEVRE YOLUNA ONARIM

ÇEVRE YOLUNA ONARIM

12:14 - 10 Temmuz 2020
Yenişehir
Bilal Kuyumculuk hizmete açıldı

Bilal Kuyumculuk hizmete…

12:15 - 9 Temmuz 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti