ROMANLARIN DERDİ İŞSİZLİK

Yenişehir 4 Ocak 2020 09:40
ROMANLARIN DERDİ İŞSİZLİK
-A +A

Ertan ADANA / Özel Haber
 
Yenişehir Romanlar Derneği Başkanı Yıldırım Belikırıkoğlu, Roman vatandaşların en büyük sıkıntısının işsizlik olduğunu belirtti. 
 
Belikırıkoğlu, yaptığı açıklamada, “Mahallemizde 400’e yakın gencimiz işsizliğin pençesinde kıvranıyor. Yaz aylarında başta hamallık olmak üzere günlük işlerde çalışan Roman vatandaşlarımız kışın çok zor günler geçiriyor.  Gerçi son yıllarda Suriye ve Güneydoğu’dan gelen vatandaşlarımız yüzünden artık hamallık da yapamıyorlar” dedi. 
 
Yenişehirli Roman vatandaşlardan Şişe Cam ve Belediye temizlik işlerinde toplam 10 Romanın çalıştığını belirten Yıldırım Belikırıkoğlu, “Yenişehir’de hiçbir resmi kurumda kadrolu çalışan Roman vatandaşı yok. Mahallemizde birçok lise ve yüksek okul mezunu gencimiz bile işsiz. Bu gençlerin okumasını da engelliyor. Aileler okuyanlar da işsiz deyip gençleri okutmuyor. Roman vatandaşlarımız içinde şu an ekmeğe bile muhtaç insanlarımız var. Bu durum karşısında biz dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz ancak her şeye yetişemiyoruz” diye konuştu.
 
 Romanların oturduğu Yılmaz ve Tabakhane Mahallesinde emekli olan hiçbir vatandaşın olmadığına dikkat çeken Belikırıkoğlu, “Bize ön yargı ile bakılıyor. Bu nedenle iş bulamadığımız için mahalle sakinlerimizin hiç birinin sigortası yok. Emekli olan hiçbir Roman vatandaşı yok. Biz artık gıda paketi ya da ekmek fişi istemiyoruz. Bize balık tutmasını öğretsinler, bize iş versinler” ifadelerini kullandı. 
 
Gençlerin ekonomik sıkıntı yüzünden uyuşturucuya alışacaklarından korktuğunu belirten Yıldırım Belikırıkoğlu, “Açlık sofuluğu bozuyor. İşsiz olan gençler ya sigara, ya alkol ya da uyuşturucuya alışıyor. Bu insanların elinde işi evinde ekmeği olsa hiç birisi kötü yola savrulmaz. Aç kalan insan hırsızlık da yapar her şeyi yapar. Yetkililerin bizim bu sesimize kulak vermesini istiyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Çevre il ve ilçelerde Roman vatandaşların daha rahat olduğunu belirten Yıldırım Belikırıkoğlu, “Burada gittiğimiz her yerde bize ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar. Biz bunu kendimize yediremiyoruz. Maalesef Roman açılımı Yenişehir’e hiç uğramadı” açıklamalarını yaptı. 
 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’a ilçe halkından teşekkür geldi: 'AYDIN’A TAM DESTEK'

Yenişehir Belediye Başkanı…

09:20 - 14 Ağustos 2020
Yenişehir
CHP’li Sırman’dan Kirazlıyayla açıklaması  “KİRAZLIYAYLA KAZANACAK”

CHP’li Sırman’dan…

09:30 - 13 Ağustos 2020
Yenişehir
“Yol çalışmalarımız   aralıksız sürüyor”

“Yol çalışmalarımız …

09:28 - 12 Ağustos 2020
Yenişehir
 “İtirazlarımızın haklılığı ortaya çıktı”

“İtirazlarımızın haklılığı…

09:25 - 12 Ağustos 2020
Yenişehir
Cumhur İttifakı, Muhtarları ziyaret etti

Cumhur İttifakı, Muhtarları…

09:20 - 11 Ağustos 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı  Aydın  “Sosyal mesafeye    dikkat edelim”

Yenişehir Belediye Başkanı …

09:20 - 11 Ağustos 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti