ROMANLARIN DERDİ İŞSİZLİK

Yenişehir Romanlar Derneği Başkanı Yıldırım Belikırıkoğlu, Roman vatandaşların en büyük sıkıntısının işsizlik olduğunu belirtti.

Yenişehir 13 Ocak 2018 00:46
ROMANLARIN DERDİ İŞSİZLİK
-A +A

   Belikırıkoğlu, yaptığı açıklamada, ‘Mahallemizde 400’e yakın gencimiz işsizliğin pençesinde kıvranıyor. Yaz aylarında başta hamallık olmak üzere günlük işlerde çalışan Roman vatandaşlarımız kışın çok zor günler geçiriyor.  Gerçi son yıllarda Suriye ve Güneydoğu’dan gelen vatandaşlarımız yüzünden artık hamallık da yapamıyorlar’ dedi.

   Yenişehirli Roman vatandaşlardan Şişe Cam ve Belediye temizlik işlerinde toplam 10 Romanın çalıştığını belirten Yıldırım Belikırıkoğlu, ‘Yenişehir’de hiçbir resmi kurumda kadrolu çalışan Roman vatandaşı yok. Mahallemizde bir çok lise ve yüksek okul mezunu gencimiz bile işsiz. Bu gençlerin okumasını da engelliyor. Aileler okuyanlar da işsiz deyip gençleri okutmuyor. Roman vatandaşlarımız içinde şu an ekmeğe bile muhtaç insanlarımız var. Bu durum karşısında biz dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz ancak her ere yetişemiyoruz’ dedi.
   Romanların oturduğu Yılmaz ve Tabakhane Mahallesinde emekli olan hiçbir vatandaşın olmadığına dikkat çeken Belikırıkoğlu, ‘Bize ön yargı ile bakılıyor. Bu nedenle iş bulamadığımız için mahalle sakinlerimizin hiç birinin sigortası yok. Emekli olan hiçbir Roman vatandaşı yok. Biz artık gıda paketi ya da ekmek fişi istemiyoruz. Bize balık tutmasını öğretsinler, bize iş versinler’ dedi.
    Seçim öncesinde mahalleye gelen her siyasinin Romanların işsizliğini çözeceklerini söylüyorlar. Ancak seçimden sonra kimse bizim halimizi sormuyor. AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve AKP İlçe Başkanı Adnan Kamıl, bizim gençlerimize iş vermek için söz vermişti. Ancak yine hiç işe alınan insanımız olmadı’ diye sitemde bulundu.
   Gençlerin ekonomik sıkıntı yüzünden uyuşturucuya alışacaklarından korktuğunu belirten Yıldırım Belikırıkoğlu, ‘Açlık sofuluğu bozuyor. İşsiz olan gençler ya sigara, ya alkol ya da uyuşturucuya alışıyor. Bu insanların elinde işi evinde ekmeği olsa hiç birisi kötü yola savrulmaz. Aç kalan insan hırsızlık da yapar her şeyi yapar. Yetkililerin bizim bu sesimize kulak vermesini istiyoruz’ diye konuştu.
   Çevre il ve ilçelerde Roman vatandaşların daha rahat olduğunu belirten Yıldırım Belikırıkoğlu, ‘Burada gittiğimiz her yerde bize ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar. Biz bunu kendimize yediremiyoruz. Maalesef Roman açılımı Yenişehir’e hiç uğramadı’ dedi. 

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti