Rekolte sevindirdi

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde çekirdeklik ayçiçeğinin rekoltesi çiftçiyi sevindirdi.

Yenişehir 14 Ağustos 2018 15:23
Rekolte sevindirdi
-A +A

   Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş , 2018 yılında yağmurun bol olması nedeniyle ayçiçeğinde rekoltenin çok iyi  olmasının üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirtti.

“Geçen sene yaşandı”

   Geçtiğimiz yıl yaşanan leke hastalığı nedeniyle çiftçinin ayçiçeğinden istediği parayı kazanamadığını dile getiren Aktaş, "Özellikle geçen yıl ayçiçeğinde baş gösteren leke hastalığı yüzünden çiftçi istediği kadar para kazanamadı. Geçtiğimiz yıl Yenişehir’de 45 bin dönüm alana çekirdeklik ayçiçeği ekimi yapılmıştı. Bu yıl yine  45 bin dönümlük alana ekildi. Bu sene leke hastalığı çok az ve  rekolte çok iyi’ dedi.


   “Ürün planlaması iyi yapılamıyor”

   Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Yenişehir çiftçisinin ürün planlamasını iyi yapamadığını belirterek, "Geçtiğimiz yıl ayçiçeğinde fiyat 5-6 TL idi. Bu yıl üreticimiz bu korkuyu yaşamadı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl ilk belirlemelere göre leke hastalığı yok gibi. Fiyatların da ürün yeni çıkmasına göre şu an geçen yıla nazaran daha iyi. Geçen yıl 5-6 TL’den satılan ayçiçeği bu yıl 4,5-5,5  TL’den satılıyor’ diye konuştu.

“Patent başvurusu yaptık”

   Sadi Aktaş, farklı bir lezzet ve kaliteye sahip Yenişehir çerezlik ayçekirdeğini patent aldığı için İnegöl ürünü diye sattıklarını belirten Aktaş, ‘Yenişehir Ziraat Odası olarak patent için baş vurduk. Ancak İnegöl daha önce aldığı için biz alamıyoruz. 3 yıl önce yerel anlamda ‘Yenişehir Çerezlik ayçekirdeği’ ismiyle Türk Patent Enstitüsü’ne baş vurumuzu yaptık. 4 yıl yıldan bu yana bekliyoruz’ dedi.

“Kaliteli ayçekirdeği yetişiyor”

   Yenişehir’de yetişen ayçekirdeğinin son derece kaliteli olduğunun altını çizen Aktaş, ‘Bizim ürünümüz aranan ve tercih edilen bir ürün. Bursa’nın diğer ilçelerinde yetişen ayçekirdeğinden yüzde 50 daha kaliteli. Ancak patentimiz olmadığı için İnegöl bizim ürünümüzü kendi ürünü gibi satıyor. İnşallah bizim patent başvurumuz onaylandığın da bu haksızlık ortadan kalkacak’ dedi.


Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

Anahtar Kelimeler : yenişehir, çekirdek,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti