Rahim ağzı kanseri aşıyla yenilebilir

Rahim ağzı kanseri kadınların hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şükrü Okan Kaylar, tarama ve aşının tedavi sürecinde çok önemli olduğunu söyledi.

Sağlık 16 Nisan 2019 13:48
Rahim ağzı kanseri aşıyla yenilebilir
-A +A

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şükrü Okan Kaylar, HPV’nin ölümcül sonuçlarını anlatırken aşı konusuna dikkati çekti. Rahim ağzı (serviks) kanserinin, Amerika Kanser Derneği’nin son verilerine göre ne öldürücülükte ne de görülme sıklığı olarak kadınlarda görülen ilk 10 kanser arasına girmediğini kaydeden Şükrü Okan Kaylar, “Beyin ve karaciğer kanserleri bütün kanserler arasında yüzde 2’lik oranla ilk 10’a girerken, rahim ağzı kanseri girmez. Bu oran İngiltere’de de böyledir, en öldürücü ilk 10 kanser arasına rahim ağzı kanseri girmez. Ülkemizde ise rahim ağzı kanserinden ölümler 8’inci sırada yer almaktadır. HPV enfeksiyonunu kadınların büyük bir kısmı geçiriyor. Yüzde 5’inde sıkıntılı. Bu yüzde 5’in binde 1’inde kanser görülüyor. Yani rahim ağzı kanserinde azalma olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
 
Taramalar sürmesine rağmen kadınların risk altında olmaya devam ettiğini de belirten Şükrü Okan Kaylar, risk faktörleri ve aşı konusunda şunları söyledi:

“HPV enfeksiyonunda en önemli risk faktörleri sigara, çok eşlilik, immün sistemin baskılanması, beslenme faktörleri ve genetik faktörler olarak sıralanabilir. Önleyici koruma olarak aşılamayı tavsiye ediyoruz. İkincil korunma aşamasında tarama ve kanser öncülü lezyonların tedavisi, sonrasında kanser tedavisi ve son aşamada palyatif bakım gelmektedir. Tarama ve aşılama kişiyi kanserden koruyacaktır, ancak servikal kanser sıklığı üzerindeki etki, adölesan dönemden önceki kızlarda, HPV aşısı ulusal aşılama programının rutin bir parçası olduğunda ortaya çıkacaktır”.


Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti