OSMANLI HELVASINA PATENT ALACAK!

Yenişehir’de geçtiğimiz aylarda kurulan Hatunişi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı (Ceviz Helvası) Helvası’na patent almak için kolları sıvadı.

Yenişehir 18 Kasım 2019 09:30
OSMANLI HELVASINA PATENT ALACAK!
-A +A

Ebru ERGÜL/ÖZEL

 
UNUTULMAYA YÜZ TUTTU
 
Yenişehir’de kadın girişimcilerin bir araya gelmesi ile kurulan ve yöresel ürünleri, özelliklede tarımsal ürünleri işlemeye ve satışa yönelik faaliyetlerde bulunma amacı güden kooperatif Osmanlı’dan günümüze kadar gelen ancak unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı Helvası için patent başvurusuna hazırlanıyor.
 
YENİŞEHİR’E HAS HELVA
 
Hatunişi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tuğba Tarım, Osmanlı’dan günümüze kadar gelen ve Yenişehir’e has Osmanlı (Ceviz) Helvasını gündeme getirdiklerini belirterek, ‘Küçük yaşlarda anne annem yapardı ve bende çok merak ederdim. Yaşlı insanlarla görüştüm ve ilk olarak biber festivalinde yapıp konuklara ikram ettik. Daha sonra Yenişehir TSO’nun Antalya’da katıldığı yöresel fuara yapıp gönderdik. En son da ADD’nin 10 Kasım yemeğinde yapıp konuklara ikram ettik. Çok beğenildi ve bizde yönetim olarak aldığımız bir kararla patent almak için girişimlerde bulunduk’ dedi. 
 
ŞEKER KULLANILMIYOR
 
Osmanlı Helvası’nın bir Vegan ürün olduğunu da belirten Tarım, ‘Kesinlikle şeker kullanmıyoruz. İçinde Ceviz, Zeytin Yağ, un, pekmez ve su kullanılıyor. İşçiliği zor olduğu için artık yapılmayan bize has bu lezzeti gelecek nesillere aktarmak için çabalıyoruz. İnşallah patentini aldıktan sonra seri üretimini de düşünüyoruz. Biz bunun gibi unutulmaya yüz tutmuş her türlü ürünü yapmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. İnşallah bunda da başarılı olacağız’ dedi. 
 
BİTKİSEL ÜRÜN
 
Osmanlı Helvasının tamamen bitkisel bir ürün olduğuna da dikkat çeken Tuğba Tarım sözlerini şöyle sürdürdü: ‘İçinde kesinlikle hayvansal bir ürün yok. 3 saatte helva halini aldığı için hanımlar yapmaktan kaçınıyor. Son derece sağlıklı ve organik bir ürün olduğu için aynı zamanda insanlara zindelik veriyor. İnşallah seri üretime geçtiğimizde Yenişehir Osmanlı Helvası ile de adından söz ettirecektir’ 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Başkanımız Aydın, mehter takımını ziyaret etti

Başkanımız Aydın, mehter…

10:55 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse;   “AKBIYIKLILAR ÜVEY DEĞİLDİR”

CHP Yenişehir İlçe Başkanı…

10:53 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
Sıkıntı düğün salonlarında değil, mahalle aralarında

Sıkıntı düğün salonlarında…

10:52 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
ÇEVRE YOLUNA ONARIM

ÇEVRE YOLUNA ONARIM

12:14 - 10 Temmuz 2020
Yenişehir
Bilal Kuyumculuk hizmete açıldı

Bilal Kuyumculuk hizmete…

12:15 - 9 Temmuz 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti