Osmanlı domatesi yüzleri güldürdü

Yenişehirli üretici Necmettin Kuruhan’ın bir Bulgaristan gezisinde bulduğu domates tohumundan elde ettiği Osmanlı Domatesi tüketicinin vaz geçilmezi oldu.

Yenişehir 29 Mayıs 2019 14:17
Osmanlı domatesi yüzleri güldürdü
-A +A

Ertan ADANA


Tolumu Bulgaristan’da tesadüfen bulduğunu belirten Necmettin Kuruhan, ‘Yaptığımız araştırmalar da bu pembe domatesin gerçek Osmanlı domatesi olduğunu öğrendik. Şu an buna ağırlık veriyoruz. Çünkü ince kabuklu, bol etli bu domates özellikle lüks restoranlar tarafından çok tercih ediliyor. Bu ürünü de 12 ay temin etmenin yollarını arıyoruz. Şu seralarda ürünü toplamaya başladık ve kalitesi gerçekten çok iyi. Seralarımız da 5-6 çeşit domates çeşidi yetiştiriyoruz ancak özellikle lüks restoranlar Osmanlı domatesine ilgi gösteriyor’ dedi.

13 dönüm serası bulunduğuna dikkat çeken Necmettin Kuruhan, ‘Bu seralarımızdan 12 ay ürün elde ediyoruz. Ürün yetiştirirken tek dikkat ettiğimiz konu kesinlikle yerli tohum kullanıyoruz. Yabancı özellikle İsrail tohumunu kesinlikle kullanmıyoruz. Yerli tohumların ürünleri çok lezzetli. Bu nedenle pazarlarda aranan ürün oluyor’ dedi.

Kendisinin yemediği ürünü asla yetiştirmediğini de dile getiren Kuruhan, ‘Seralar adeta çocuk gibi ilgi ve bakım istiyor. Neredeyse 7/24 saat seralardan ayrılamıyoruz. Attığımız ilaç ve gübreleri de özenle seçiyoruz’ diye konuştu.

Necmettin Kuruhan, Yenişehir çiftçisinin artık tarla tarımından bahçe tarımına geçmesi gerektiğini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Artık çok alandan fazla ürün almanın bir mantığı kalmadı. Seralarda yetiştirilen kaliteli ve bol çeşitli ürünler daha fazla para kazandırıyor. Biz bu bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. İnşallah paketleme tesisimizin de devreye girmesi ile yeni bir marka ile kalitemizle ismimizden söz ettireceğiz. Bu sayede taşeron olarak diğer çiftçilerimizden de ürün alacağız. Ancak tek şartımız iyi kalite ürün yetiştirilmesidir’  
Şu an seralarda kaliteli salatalık ve domates çeşitleri yetiştirdiklerini belirten Kuruhan, ‘Kesinlikle Pazar sıkıntısı çekmiyoruz. Kaliteli ürünün alıcısı çok oluyor. Bu nedenle Yenişehirli üreticiler artık üründe kaliteye dikkat etmek durumundalar’ dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti