Onlarında yaşam hakları var!

Hayvansever Handan Aydın, son günlerde tartışılan sokak hayvanları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yenişehir 25 Kasım 2019 09:52
Onlarında yaşam hakları var!
-A +A

Belkız EFE/ÖZEL
 
   Handan Aydın yaptığı açıklamada, ‘Sokaklarda yaşayan hayvan dostlarımıza karşı ne yazık ki insanlar yeterince duyarlı değil. Oysaki sokaklar insanların olduğu gibi hayvan dostlarımızın da yaşam alanı. Kedi ve köpekleri evcilleştiren ve sokaklarda da bize bağlı yaşamalarına sebep olan bizleriz. Sonrasında ise bunu unutup onları sokaklarda aç, susuz yaşamaya mahkum ediyoruz. Oysaki onların yaşam alanına müdahale etmek yerine, empati kurarak beslenme ve korunmalarına yardımcı olmalıyız. 5199 Sayılı Hayvan Koruma Kanununa göre sokaklar sahipsiz hayvanların doğal yaşama alanıdır ve onların yaşam alanlarına müdahale etmek cezaya tabiidir. Sahiplenilen dostlarımızın ise mutlaka sahipleri tarafından pet kimliklerinin çıkarılması gerekiyor. İlçemizde yaşanan son köpek saldırılarından sonra öyle şeyler yaşıyoruz ki; sahipli köpekler sahipleri tarafından sırf para cezası almamak adına gece sokaklara bırakılıyor. Geçenlerde yine bu yönde bir ihbar gelmişti. Sahipli dobermanı bir direğe bağlayıp terk etmişler. Kim bilmiyoruz. Yerinden alındı ve Büyükşehir’e nakledildi. Bu tür olaylarda suçlu olan hayvan değil, onu terk eden sahibidir ve hem yerel yönetimler, hem masum canlar, hem de insanlar zor duruma düşmektedir. Yenişehir’de henüz hayvan bakım ve tedavi merkezini içeren yaşam alanı yok ne yazık ki. Olmadığı için de sokaklarda yaşayan sahipsiz hayvanların popülasyonunu kontrol altına almak oldukça zorlaşıyor.    
 
   Mezbahanın arkasında koşulları tedavi ve kısırlaştırmaya uygun olmayan bir alan var. Yaralı ve sağlık problemi yaşayan dostlarımız geçici olarak burada tedavi edilip, yaşam alanı olan sokaklara geri bırakılıyor. Bunun takibinde Belediye ve hayvan gönülleri ortak hareket ediyoruz. Belediye bazı aşı ve tedavileri henüz yapmadığı için bazen de biz gönüller destek verip tedavi ettiriyoruz. Yenişehir’de belediye tarafından yapılacak hayvan bakım ve tedavi merkezini içeren sağlıklı yaşam alanının hayata geçirilmesi ile yaşanan bir sürü sıkıntının ortadan kalkmasını sağlayacaktır” dedi. 
 
   Hayvan hakları konusunda Türkiye’nin eksiklerinin olduğuna da dikkat çeken Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Hayvanların daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürmesi için insanlar olarak yapabileceğimiz pek çok şey var. 5199 nolu kanun özellikle karşılaştırmalı bakıldığında bazı temel eksiklikleri göze çarpan bir kanun. Hayvanların mal değil bizler gibi hissedebilen varlıklar olarak kabul edilmesi halinde hapis cezasının kanuna dahil edilmesi de gündeme gelebilir. Petshoplarda hayvan satışının yasaklanması, denetimlerin sıkılaşması, hayvan hakları ihlallerinde hapis cezası verilebilmesi ve her heveslenen kişinin hayvan sahibi olmaması gibi atılabilecek belli başlı adımlar var. Ve bu amaçla 5199 nolu Hayvan Hakları Kanunu’na ilavelerle düzenlemeler yapıldı. Umarız yılbaşından önce mevcut kanun yeni haliyle hayata geçer.
 
   Yenişehir Belediyesi’nin de hayvan gönüllüleri ile iştişare edip adım adım mevcut koşulları ve durumu iyileştirmek adına en azından iyi bazı adımlar attığını da belirten Handan Aydın, ‘Belediye Başkanı Davut Aydın bu konuda bizim de fikirlerimizi alarak iyi niyetle bazı çalışmalar yapıyor ve bize yardımcı olmaya çalışıyor. Biz hayvan severler de kendisine yaptığı bu iyi niyetli çalışmalarda her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki bizim gibi yaşam hakları olan bu canlar daha iyi şartlarda yaşasınlar. Bu dünya sadece insanlar için değil’ dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti