Öğrencilere 'sıfır atık' semineri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı Cumhurbaşkanlığı himayesindeki "Sıfır Atık" projesi kapsamında Yenişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda öğrencilere seminer verildi.

Yenişehir 22 Şubat 2020 10:33
Öğrencilere 'sıfır atık' semineri
-A +A

Kaan KOÇAK / Özel Haber
 
Yenişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Engin Şenol tarafından "Sıfır Atık Bilinçlendirme " ve "Sıfır Atık Mavi Eğitimi " seminerleri,  Fizik Öğretmeni Derya Topçuoğlu  tarafından  "Sıfır Atık Pil " semineri  ve Kimya Öğretmeni Elif Yeşilbaş tarafından " Sıfır Atık Bitkisel Yağ " bilgilendirme semineri verildi.
 
Seminerlerde konuşan Yenişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Şahin, “İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi için ‘Sıfır Atık’ projesinin hayati önem taşıyor. Ayrıca "SIFIR ATIK" projesinin hedefine ulaşılması durumunda verimlilik artacak, çevresel riskler de azalacak.  Öğrencilerimizi  okulda ve yaşadıkları çevrede bu konuda bilinçli olmaya davet ediyorum” diye konuştu.
 
Biyoloji Öğretmeni Engin Şenol, “‘Sıfır Atık’ israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını,  oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Son yıllarda tüm dünyada bireysel, kurumsal ya da belediye genelinde sıfır atık uygulama çalışmaları yaygınlaşmaktadır. Bu bağlamda okulumuz da bu projeye destek vermekte ve sıfır atık uygulamasına katılmaktadır. Çevrenin korunması ve ortak alanların yaşanabilirliği herkesin sorumluluğudur” dedi. 
 
 1 ton atık kâğıdın geri kazanımı ile 17 ağacın kesilmesi önlenir, 12400 m3 kadar sera gazı engellenir, 2,4 m3 atık depolama alanından tasarruf sağlanmaktadır. Yeni üretime kıyasla metal ve plastik geri kazanımı ile  %95 enerji tasarrufu sağlanabilir.  Geri dönüştürülen her 1 ton cam için yaklaşık 100 litre petrolden tasarruf edilebilir. Atık camlar tekrar cam ürünlerine; plastikler elyaf ve dolgu malzemesi gibi birçok malzemeye,  atık metaller ise tekrar metal ürünlerine dönüşebilir. Organik atıklardan elde edilebilecek kompost ile topraklarımız daha verimli hale gelebileceği bilgileri öğrencilere aktarıldı. 
 

Kaynak : Kaan Koçak

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti