Nilüfer ile Tokai arasındaki bağlar güçleniyor

Nilüfer Belediyesi, Tokai Belediye Başkanı Atsuo Suziki ve beraberindeki heyeti ağırladı. Bozbey, iki şehir arasındaki kardeşliğin uzun yıllar süreceğine inandığını söyledi.

Diğer İlçeler 22 Kasım 2018 19:10
Nilüfer ile Tokai arasındaki bağlar güçleniyor
-A +A

Nilüfer Belediyesi ile Japonya’nın Tokai Belediyesi arasında 2007 yılında başlayan kardeş şehir ilişkileri geçen sürede daha da güçlendi. İki şehir arasında birçok alanda yapılan işbirlikleri ve karşılıklı ziyaretler de bu ilişkileri sağlamlaştırdı. Bu ziyaretlerden birini de Tokai Belediye Başkanı Atsuo Suziki ve beraberindeki heyet gerçekleştirdi.

Nilüfer Belediyesi personelinin Japonca “Hoş geldiniz” diyerek karşıladığı Japon heyet, meydanda çalışanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından Başkan Bozbey, meydanda bulunan Atatürk Anıtı ve meydan hakkında konuklara bilgi verdi. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'ndaki Şiir Kulesi’nde her gün saat 14.00'de okunan şiir bu defa program kapsamında Türkçe ve Japonca okundu. Nilüfer Belediyesi personeli Deniz Saniye Bayrak'ın Türkçe okuduğu Nazım Hikmet Ran'ın Kız Çocuğu adlı şiiri, personel değişim programıyla Nilüfer Belediyesi'nde çalışmaya başlayan Shota Aoki de Japonca okudu.Şiir Kulesi'nde okunan şiirin ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, konukları Halk Evi'nde bulunan makamında ağırladı. Bir süre burada sohbet eden heyet birbirlerine kültürlerine özgü hediye verdi. Tokai Belediye Başkanı’nın getirdiği Japonların geleneksel kıyafeti olan kimonoyu Seden Bozbey giyerek teşekkür etti.

Kokteylin ardından iki belediye başkanı konuşma yaptı. Misafirleri Japonca selamlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Dünyanın iki yanını sevgiyle birbirine bağlayan Tokai-Nilüfer kardeşliğinin 11. yılında, sevgili Suzuki’yi ve Japonya’dan gelen bütün kardeşlerimizi yanımızda görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bozbey şöyle devam etti:

“Ben Tokai ziyaretimde gördüm ki, şehrin merkezinde Nilüfer Parkı ve Çeşmesi, aynı zamanda İznik çinisinden oluşan pano ile kardeşliğimiz yaşatılıyor. Nilüfer’in izleri Tokai’de hissediliyor. Biz de kentimizin nefes alan, yemyeşil noktasında hizmete sunduğumuz Japon Parkı’yla Tokaili kardeşlerimize her gün selam gönderiyoruz. Bundan 11 yıl önce kardeşlik protokolümüzü imzalarken, dostum Suzuki ile birlikte ‘Tarihi bir çınar gibi olalım’ demiştik. Bugün, bu çınarın köklerinin ne kadar sağlam olduğunu görüyoruz. Çınarımız daha da büyüyecek, gelişecek ve bu kardeşlik umarım yüzyıllar boyu sürecek. Çünkü bu kardeşliği büyüten, iki ulusun arasındaki köklü bağlar ve barışa olan büyük tutkudur. Yaşasın Nilüfer-Tokai kardeşliği, yaşasın Türkiye, yaşasın Japonya" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Mustafa Bozbey ve Tokai Belediye Başkanı Atsuo Suziki iki kentin kardeşliğini 5 yıl daha ileriye götürecek olan protokole imza attı.

Daha sonra Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Japon heyete Nilüfer Barış Meclisi’nde, kentte yapılan çalışmalara ilişkin bir sunum yaptı.

Japonya’dan gelen Tokai Belediyesi heyeti Nilüfer’deki projeleri yerinde de gezerek inceleyecek.


Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti