Mudanya'da tarihi ateşkesin imzalandığı müze eve yoğun ilgi

Mudanya Mütarekesi'nin 96'ncı yıl dönümü, tarihi antlaşmanın yapıldığı binanın da bulunduğu Bursa'nın Mudanya ilçesinde kutlanacak.

Bursa 10 Ekim 2018 12:45
Mudanya'da tarihi ateşkesin imzalandığı müze eve yoğun ilgi
-A +A

Kurtuluş Savaşı'nın sonunda imzalanan, İstanbul, Boğazlar ve Doğu Trakya'nın savaşsız kurtarılmasını sağlayan, TBMM Hükümeti'nin ilk siyasi zaferi Mudanya Mütarekesi'nin 96'ncı yıl dönümü, tarihi antlaşmanın yapıldığı binanın da bulunduğu Bursa'nın Mudanya ilçesinde kutlanacak. Antlaşmaya TBMM Hükümeti'ni temsilen imza atan İsmet İnönü ve İtilaf Devletleri'nin temsilcilerinin balmumu heykellerinin de bulunduğu, müzeye dönüştürülen tarihi binayı her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.
 
Büyük Taarruz'un zaferle sona ermesinin ardından İtilaf Devletleri, TBMM'ye mütareke çağrısında bulundu ve görüşmeler, 3 Ekim 1922 tarihinde Mudanya'da başladı. Görüşmelere, TBMM Hükümeti adına İsmet İnönü, İngilizleri temsilen General Harrington, Fransa adına General Charpy, İtalya adına General Mombelli katıldı. Görüşmeler, Doğu Trakya'nın ve Boğazlar'ın boşaltılması, Türkiye'ye geri verilmesi konularındaki görüş ayrılıkları nedeniyle sık sık kesildi. Zaman zaman gergin anların yaşandığı, hatta Türk ordusunun yeniden harekât hazırlıklarına giriştiği mütareke görüşmeleri, 11 Ekim 1922'de uzlaşmayla sonuçlandı. Mudanya Mütarekesi, 11 Ekim sabah saat 06.00'da Türkiye ile 3 İtilaf Devleti İngiltere, Fransa ve İtalya arasında imzalandı. Mütareke, imzalandıktan 3 gün sonra yürürlüğe girdi.
 
Antlaşmayla Ankara Hükümeti istediğini elde ederek ve tek kurşun atmadan İstanbul, Boğazlar ve Doğu Trakya'yı işgalden kurtardı. Tarihi antlaşmayla, Milli Mücadele'nin askeri safhası sona erdi. Askeri zaferin ardından TBMM siyasi bir zafer de kazanmış oldu.
 
ANTLAŞMANIN İMZALANDIĞI EV MÜZE OLDU
 
TBMM Hükümeti'nin siyasi alanda kazandığı ilk başarısının göstergesi olan Mudanya Mütarekesi'nin imzalandığı Bursa'nın Mudanya ilçesindeki bina, Mudanya Mütareke Evi Müzesi olarak halka hizmet veriyor. Rus asıllı Alexander Ganyanof'a ait olan ve daha sonra Şeker Kralı olarak bilinen Mudanyalı iş insanı Hayri İpar'ın satın alıp onardığı Mudanya Mütareke Evi Müzesi, 1937 yılından, 1959 yılına kadar Mudanya Belediyesi'ne bağlı müze olarak hizmet verdi. Müze, 1959 yılında ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne devredildi. 19'uncu yüzyılın mimari özelliklerine sahip, 2 katlı, 2 büyük salonu ve 13 odası bulunan müzede, İsmet İnönü'nün çalışma odası bulunuyor. Toplantı odasında ise görüşmelere katılan İsmet Paşa ile İtilaf Devletleri'nin temsilcileri General Harrington, General Charpy ve General Mombelli'nin balmumu heykelleri var.
 
İNÖNÜ'NÜN YUMRUĞUNU VURDUĞU MASA

 
Ayrıca İsmet Paşa'nın, görüşmeler sırasında şartları kabul edilmeyince, "Gerekirse savaşırız" diyerek yumruğunu vurmasıyla ikiye bölünen mermer masa de müzede sergileniyor. Müze, her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Geçen yıl 50 bin kişinin ziyaret ettiği müze, mütarekenin 96'ncı yıl dönümü yaklaşırken ziyaretçilerle dolup taşıyor.
 
'BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN ŞEHRİ'
 
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilçenin barışın ve kardeşliğin şehri olduğunu belirterek şöyle konuştu:
 
"Barışa bir nebze de olsun Mudanya'dan destek vermeye çalıştık ve çabalıyoruz. Bu yönde başarılı olduğumuza inanıyorum. Bu toprakları bize vatan olarak emanet edenlerin neler çektiğini unutmamak gerekir. Bu vatan için edilen mücadelenin, dökülen kanların, verilen canların ve şehitlerimizin unutulmaması gerekir. Bizim de amacımız bu. Burası Cumhuriyetimizin biçimlendiği yerdir. Mudanya Mütarekesi olmasaydı Lozan olmayacaktı, Lozan olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı. Biz de her sene, bu mücadeleye, bu zafere uygun olarak kutlamalarımızı yapıyoruz. Bu sene de konserler, paneller ve kitap günleri ile tarihi zaferi kutlayacağız."


Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti