Mudanya'da 1 Mayıs

Mudanya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sessiz bir şekilde kutlandı.

Diğer İlçeler 1 Mayıs 2018 16:01
Mudanya'da 1 Mayıs
-A +A

Mütareke Meydanı'ndan başlayan ve kordon boyunu takip ederek İskele Meydanı'nda noktalanan yürüyüşe DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası Bursa Şubesi ile Tüm Bel-Sen Mudanya Temsilciliği, Eğitim-Sen, Emekli-Sen'in yanı sıra Mudanya Halk Meclisi, Alevi Kültür Dernekleri, Deniz Kültür Sanat Evi, CHP ve Emek Partisi'nin yer aldığı 200'e yakın kişi katıldı. Yürüyüşe Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile Belediye Başkan Yardımcısı Servet Usta  CHP'li bazı meclis üyeleri de eşlik etti. Yürüyüş sonunda katılımcı örgütler adına 1 Mayıs bildirgesini DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası Bursa Şubesi Mudanya Belediyesi Baş Temsilcisi Erkut Dağlı okudu.


 
"EMEK, OHAL BASKISI ALTINDA"

1 Mayıs’ın bir bayram havasında, tüm çalışanların, emekçilerin, halkın sorunlarının dile getirildiği bir kutlama olması için çaba sarf ettiklerini ifade eden Dağlı, emek, demokrasi ve hukukun OHAL yönetiminin baskısı altında olduğunu belirterek, baskıcı yönetimin hukuk gözetmeksizin çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle TBMM'ni devre dışı bırakarak anayasal düzeni hiçe saydığını, demokratik hakları yok sayan OHAL altında Türkiye işçi sınıfının kazanmalarından ve değerlerinden uzaklaştırılmaya çalışıldığını öne sürdü. "1 Mayıs dolayısıyla işçi sınıfı olarak sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için birleşerek iş istiyor ve ekonomik büyümeden adil pay istiyoruz" diyen Dağlı, "İş güvencesi, özgür toplu sözleşme hakkı ve örgütlenme özgürlüğü istiyoruz. Hukuksuz olarak işten atılanların işlerine geri dönmesini ve çalışma hakkı istiyor, parasız bilimsel kamu eğitimi ve parasız kamu sağlık hizmeti, sosyal adalet, eşitlik ve demokrasi ile özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik bir Anayasa istiyor, insanın ve doğanın sömürüsüne 'hayır' diyoruz" diye seslendi.
Katılımcı grup açıklama ardından attıkları sloganlar sonrasında Mudanya Belediyesi'nin ulaşım desteğiyle 1 Mayıs etkinliklerine katılmak üzere Bursa'ya hareket etti. 
Kaynak : İHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Anahtar Kelimeler : bursa, mudanya, 1 mayıs,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti