Meyra Maden Genel Müdürü Sümeyra Eşgün “KİRAZLIYAYLA HALKI İLE İLETİŞİM KURAMADIK”

Yenişehir 12 Kasım 2020 09:20
Meyra Maden Genel Müdürü Sümeyra Eşgün  “KİRAZLIYAYLA HALKI İLE İLETİŞİM KURAMADIK”
-A +A

Meyra Maden Genel Müdürü Sümeyra Eşgün
 
“İnsan ve çevre odaklı
 bir maden olacağız”

Meyra Madencilik, Kirazlıyayla Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi’nde beklenen hukuki süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte, projeyle ilgili “gerçekleri” de anlatarak insan ve çevre odaklı bir madenciliğin mümkün olduğunu göstermek üzere faaliyetlerine hız kazandırıyor…
 
Yenişehir Kirazlıyayla’da 1970’lerden bu yana süren, son 8 yıldır ise Meyra Maden tarafından devam ettirilen madencilik faaliyetleri, mahkeme kararının ardından planlandığı şekilde devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı açılan ÇED Olumlu Kararı’nın iptali davasında yürütmeyi durdurma talebi mahkemece reddedilmiş, buna rağmen şirket hukuka ve topluma olan saygılı yaklaşımı nedeniyle çalışmalarına başlamak için mahkemenin nihai kararını beklemişti. 28 Ekim günü kesinleşen mahkeme kararıyla birlikte şirket yeniden çalışmalarına başladı.
 
Meyra Maden Genel Müdürü Sümeyra Eşgün, Kirazlıyayla’da 8 yıldır yöreyle barışık madencilik faaliyetleri yürüttüklerini ancak yeni yatırımla ilgili Kirazlıyaylalılar ve Yenişehir halkıyla koronavirüs salgının da etkisiyle arzu ettikleri ölçüde iletişim kuramadıklarının altını çizerek şunları söyledi: “Yaşananlar nedeniyle ve özellikle Kirazlıyaylalı komşularımıza projemizin birileri tarafından anlatıldığı gibi aslında gerçekte hiç olmayacak etkilerini ve faydalarını anlatamadığımız için çok üzgünüz. Bu yatırım için yola çıkarken izinleri alınmış küçük bir orman alanında olabildiğince az ağaç kesilmesi, minimum su kullanımı, hissedilmeyecek ölçüde bir araç trafiği, 9 şiddetindeki depreme bile dayanıklı ve sızdırmaz bir atık depolama alanı inşa edilecek olması gibi başka madencilik faaliyetlerine göre oldukça sınırlı etkilerimiz olacağını bilmek bizler için mutluluk ve gurur kaynağıydı. Doğal kaynaklar ve insan sağlığı üzerinde neredeyse hiç olumsuz etki olmayacağını gözeterek, yörenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağımız motivasyonuyla başladığımız yatırımda, üstelik projemizle ilgili gerçekleri ve doğru bilgileri anlatma gayreti içindeyken, oluşan bilgi kirliliği nedeniyle çabalarımızın yeterli olmadığını gördük ve ne yazık ki bazı kişilerin yanlış bilgiler ve siyasi rant elde etme amacıyla halkı galeyena getirmesi, hiç istemediğimiz olaylar yaşanmasına neden oldu. Üstelik bu süreçte talihsiz olarak niteleyebileceğimiz, projemizle alakası olmayan bilgiler ve çelişkili ifadelerle dolu bir bilirkişi raporu, bu yatırımın hayata geçmesini istemeyen kimi çevrelerin ekmeğine yağ sürerken gerçekten iyi niyetli Kirazlıyaylalı komşularımızın ve kamuoyunun kafasını karıştırdı.”
 
Kötü Niyetli Kişilere En İyi
Cevabı Yenişehir Halkı Verecektir

Meyra Genel Müdürü Sümeyra Eşgün, “şirket olarak diğer taraftan haklı bir hukuki mücadele içinde olduklarını, hem projeyle ilgili yanlış bilgileri gidermek hem de gerçek ÇED Raporu’nu ve bilirkişi raporundaki ‘doğru sanılan yanlışları’ anlatmak için gerekirsekapı kapı dolaşacaklarını söyleyerek, bu yatırımı yöre insanı ve ülkemiz için fayda üretmek üzere ‘halka rağmen değil halkla birlikte’ hayata geçirmek istediklerini”vurguladı.
Kurucularından ortaklarına çalışanlarından tedarikçilerine kadar %100 Türk şirketi olmakla gurur duyduklarını ifade eden Eşgün; “yanlış bilgilerle projemizi adeta şov malzemesi olarak kullanmaya devam eden özellikle Yenişehir Çevre Platformu ile defalarca görüşmek istememize rağmen bu isteğimizi kabul etmeyip şirketimizin resmi sosyal medya hesaplarını engelleyerek sosyal medyada bile gerçekleri anlatmamıza engel olmaya çalışması bizi hayrete düşürmektedir. Bu kişilere de en iyi cevabı Yenişehir’deki sağduyulu siyasetçilerin, tarafsız gazetecilerin, kanaat önderlerinin ve halkın vereceğine inancımız tamdır.
 
Önümüzdeki süreçte tüm su kaynaklarını canlı tutmak, bitki örtüsünü ve toprağı korumak, hem yaşlı hem de genç nüfusun ihtiyaçlarına yönelik yatırımlar yapmak, tarım ve hayvancılığı geliştirmek, gençlerin istihdamını ve kendi işlerinin sahibi olmasını sağlamak, yöre halkıyla birlikte Kirazlıyayla ve Yenişehir’in hem sosyal hem ekonomik kalkınması için çalışmak, Türkiye’nin her bölgesinde yıllardır faaliyetini sürdüren 40’tan fazla Çinko-Kurşun maden işletmesinde olduğu gibidoğaya ve insana zarar vermeyen bir madenciliğin mümkün olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.
 
Kirazlıyayla Projesi’yle ilgili kamuoyundaki yanlış bilgileri ve endişeleri giderecek şeffaf bilgilendirme sürecine devam etme kararı alan Meyra Maden yönetimi, bu süreci Kirazlıyayla halkı, aktivist kişi ve gruplar, tarafsız uzmanlar ve isteyen herkesin söz sahibi olabileceği en geniş katılımla gerçekleştirmek için azami gayret göstereceğini sosyal medya hesapları aracılığıyla duyurdu.Yayınlanan mesajlarda insan ve çevre odaklı bir madenciliğin mümkün olduğu söylenirken; saygılı, sorumlu ve hesap verebilir bir iş yapış biçimiyle tüm paydaşların karar süreçlerine dahil edileceği bilgisine yer verildi.
-------------------

MEYRA MADEN HAKKINDA

Meyra Maden, 2012 yılında madencilik sektörüne mühendislik hizmeti vermek isteyen üçmühendis tarafından kurulmuşbir şirkettir. Yaşanabilir geleceğimiz ve sürdürülebilir kalkınma için üretmek, doğaya ve insana saygılı madencilik yapmak amacıyla 2013 yılındaBursa Yenişehir’de1976 yılından beri aktif olan kurşun-çinko-bakır ocağını bünyesine katarak, üretim çalışmalarına başlamıştır. 2013 yılından itibaren arama, üretim, rezerv geliştirme, tesisleşme çalışmalarını ve yasal izin süreçlerini devam ettirmiş, 2017 yılında bölgede önemli bir kurşun-çinko-bakır cevherleşme potansiyeli tespit etmiştir. 2018 yılında hissedar yapısını güçlendirerek40 yılı aşkın süredir Türkiye’de enerji ve madencilik alanında faaliyet gösteren %100 Türk sermayeli Delta Star Enerji ve Madencilik A.Ş. ile ortak olmuştur. Şirket bu tarihten itibaren çalışmalarını aralıksız sürdürmekte,T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın çizdiği strateji doğrultusundaülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak, yerli kaynaklarla sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak için “sorumlu ve saygılı madencilik anlayışıyla” çalışmaktadır.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti