Marmaracık için düğmeye basıldı

Yenişehir 20 Temmuz 2020 12:35
Marmaracık için düğmeye basıldı
-A +A

Belikız EFE/Özel haber
Gazeteniz ‘Vicdanların Sesi’olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sadece Yenişehir değil, Bursa’nın gündemine getirdiğimiz Marmaracık Köyünün yeni sakinlerinin mağduriyeti için Yenişehir Belediyesi ve siyasiler harekete geçti. 
 
“Boynumuzu Bükük Altyapısız Bırakmayın. Çalıkuşu bile elektriğine kavuştu biz karanlıklardan kurtulamadık” Orada bir köy var uzakta, gitmesekte gelmesekte o köy bizim köyümüz, deyişini gerçeğe çeviren Yenişehir’e bağlı Marmaracık köyünün yeni sakinleri yıllardır mağdur. Yeni adıyla Uluslararası Bursa, önceki ismi ile Yenişehir Havalimanına 7 kilometre, Yenişehir-Bursa Karayolu’na 2 kilometre uzaklıkta bulunan Marmaracık Köyüne bağlı olan, 2 bin öncesinin Marmaracık köyünün 55 hane 220 nüfuslu köyü devletten beklediği hizmeti alabilmesi için harekete geçti. 50 dönüm kadar bir alana yayılan ve içinde meyve- ceviz bahçesi bulunan yerleşim birimi Yunan işgalini görmüş, Kurtuluş Savaşı öncesi Rum ve Ermeni nüfusunun yoğun olarak yaşadığı, daha sonrasında mübadele ile burada yaşayan Türk tebasının Yenişehir Ovası’na indirilen eski  Marmaracık doğal güzellikleri ve 100 yıllık binaları ile yakın gelecekte doğal yaşam alanlarında turizme açılmaya aday Bursa’nın yerleşim yerlerinden bir tanesi.
“Köye Dönüş Hayalleri”
Yaklaşık 20 yıl önce bu eski köyü fark ederek yerleşen hane sakinleri yıllardır verdikleri alt yapı mücadelesinde artık yüzleri gülecek. İçinde dağdan inen bir köy çeşmesi ve camisi bulunan yerleşim biriminde yaşayan çogunluğu emekli mahalle sakinleri kamu kurumları ve belediyelerden kendilerine uzanacak yardım eli nihayet gerçekleştirilecek. Kendisine en yakın köye 1,65 kilometre uzaklıkta olan yerleşim biriminin elektrik, su ve stabil bir yolu bulunmuyor. Yeni sakinlerin 55 hanesinin Bağ Evi ve İmar Barışı Yapı Belgeleri yükümlülüklerini de yerine getirdikleri halde alt yapı eksiklikleri yakın zamanda tamamlanacak. Su ihtiyaçlarını zaman zaman kuyu suyu ile elektirik ihtiyacını ise güneş enerjisi ile yazın karşılayan yeni sakinler, kışın ise çok büyük zorluk çektiklerini belirtiyorlar. Sakinler; “Çalıkuşu’nun çekildiği köy bile elektriğe suya kavuştu. 3 milyonluk metropolde 20 yıldır mücadele ediyoruz. Yetkili kurumlar planlama ve projelerin yetersiz olduğu gerekçeleri önümüze koyuyorlardı. Son salgın ile Hükümet ve Bakanlıklar ‘köye dönüş’ projesi başlattı. Elektriği, suyu, yolu olmayan bir yere nasıl gidecek halkımız. Bursa’da her halde bizim durumumuzda olan çok az yer vardır. Belkide hiç yoktur. Mülki Amirlerimize ve Belediye Başkanlarımızın bizim sorunlarımıza eğilmesini ve yardımcı olmaları için dilekçe verdik. Gazetenizin haberi sonrası Yenişehir Belediyesi yetkilileri geldi. Çöp konteynırımız yoktu. İlk onu koydular. Toprak yolda ise yeni düzenleme yapıldı. Belediye yetkilileri ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Elektrik ve su içinde görüşmelerimiz devam ediyor.”ifadelerini dile getirdiler.
“Köylerimize Sahip Çıkacağız”
Marmaracık’ın yeni sakinleri ve sorunları ile ilgili olarak Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın; “ilçemizin ilk yerleşim yerlerinden olan Marmaracık’a imkanlarımız dahilinde her türlü hizmeti veriyoruz. Sakinler ile görüştük. Mağduriyetlerin giderilmesi için diğer kurumlar ilede irtibat halindeyiz. Hemşehrelerimizin dertlerini en kısa zamanda çözüme kavuşturmaya çalışacağız.” Dedi. Köy sakinlerine ulaşan DSP İl Başkanı Hüseyin Cahin Akıncı; “Türkiye ve Bursa köylüsünü mağdur etmez. Yetkili kurumlar ile bizde görüşmeler yaptık. Mağduriyetlerin sonlandırılacağına inanıyorum.” Dedi. Gelecek Partisi İl Başkanı Alparslan Yıldız; “Mağdur köylüler ve yetkili birimler ile görüşmeler yaptık. İlçe Belediyesinin elini kolunu bağlayan yasal prasüdürler olduğunu öğrendik. Gerekli yazışmalar başlamış. En kısa zamanda çözüleceğini umuyorum.” Dedi. Demokrat Parti İl Başkanı Çağrı Kaplan; “mağdur ve yetkili makamlara ulaştık. Gördüğümüz şu. Yeni yerleşim birimi yasal olarak kurumlarda gözükmüyor. Ama 53 hane bağ evi ruhsatı ve imar barışından faydalanmış ve yapı kayıt evrağı almış. Bu süreçte yerleşim birimi ruhsatlandırılırken Bursa haritalarına işlenmemiş. Bununla ilgili yazışmalar yapılmış. Kısa zaman içinde sonuçlanmasını bekliyoruz.” Dedi. Genç Parti İl Başkanı Tuncer Mutlu; “Mağdurlar ile görüştük. İlgili kurumlar ilede görüşmeler yaptık. Ağır işleyen bürokrasi 50 haneyi mağdur etmiş. Gerekli yazışmalar yapılmış. Kısa zaman içinde hak ettikleri hizmeti alacaklarına inanıyorum.” dedi. 
“Üstümüze Düşen desteği Vereceğiz”
Haberin yayına girmesi ile birlikte Büyükşehir Belediye Meclis Gurup Başkanvekilleri’nde konunun takipçisi olma sözü verildi. MHP Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili ve Gurup Sözcüsü Mustafa Engin Kargılı; “MHP her zaman mağdurun yanında olmuştur. Yenişehir Belediyesi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmiştir. Eski Marmaracık’ın sorunlarını Büyükşehir Belediye Meclis’inde gündeme getireceğiz. Büyükşehir Belediyemizden de bu konuda yapılacak olan yetki alanındaki yardımları talep edeceğiz. Yol, su ve elektrik problemlerini en kısa süre içinde çözüleceğine inanıyorum. Kurumlar arasında yazışmalar başlamış.” Dedi. CHP Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili ve Gurup Sözcüsü Osman Ayradilli; “Milenyum çağında böylesine bir mağduriyet yaşanmamalıydı. Mecliste bu ve benzeri köylerin durumunu gündeme getireceğiz. Yakın zamanda sorunların çözülmesini diliyorum.” Dedi. İYİ Parti Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili ve Gurup Sözcüsü; “Konuyu takip edeceğiz. Üzüldüğümüz nokta yeni Marmaracık sakinlerine bu mağduriyet yıllarca yaşatılmamalıydı. Meclis’te mağduriyetlerin sonlanması için gereken desteği vereceğiz.” şeklinde konuştu.  
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
CHP’li Sırman’dan Kirazlıyayla açıklaması  “KİRAZLIYAYLA KAZANACAK”

CHP’li Sırman’dan…

09:30 - 13 Ağustos 2020
Yenişehir
“Yol çalışmalarımız   aralıksız sürüyor”

“Yol çalışmalarımız …

09:28 - 12 Ağustos 2020
Yenişehir
 “İtirazlarımızın haklılığı ortaya çıktı”

“İtirazlarımızın haklılığı…

09:25 - 12 Ağustos 2020
Yenişehir
Cumhur İttifakı, Muhtarları ziyaret etti

Cumhur İttifakı, Muhtarları…

09:20 - 11 Ağustos 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı  Aydın  “Sosyal mesafeye    dikkat edelim”

Yenişehir Belediye Başkanı …

09:20 - 11 Ağustos 2020
Yenişehir
İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan Özel;  “ Kirazlıyayla mutlu haberi bekliyor”

İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan…

10:30 - 10 Ağustos 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti