Mamamatik Yenişehir’de

Geçtiğimiz yıl hizmete açılan Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’nde sokak hayvanlarının sürekli yanında olan Bursa Büyükşehir Belediyesi şimdi de mamamatik uygulaması ile sahipsiz hayvanların su ve yeme kolay erişimini sağlayarak takdir topluyor.

Yenişehir 16 Mart 2020 10:05
 Mamamatik Yenişehir’de
-A +A

Bursa’yı geleceğe taşıyan Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında sahipsiz sokak hayvanlarını da ihmal etmiyor. Bugüne kadar özellikle kış aylarında doğal ortama yem bırakarak, sahipsiz hayvanların beslenmesine yardımcı olan Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl hizmete açtığı Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’nde 1872 tedavi, 1081 parazit uygulaması, 1118 kısırlaştırma, 496 aşılama, 403 acil müdahale ve 36 farklı operasyon gerçekleştirdi.Mamamatikler devreye girdi
Sokak hayvanlarının da rahat ve huzuru için gerekli tüm çalışmaları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sahipsiz hayvanların su ve yem ihtiyaçlarının sürekli olarak karşılanması için mamamatik uygulamasını devreye aldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlanan, içinde su ve yem hazneleri bulunan mamamatikler kentin farklı noktalarına yerleştiriliyor. Yenişehir’de de yerine alan mamamatikler vatandaştan da tam puan almayı hak edecek gibi duruyor.

Mamamatikleri inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sokak hayvanlarına sahip çıkmak adına önemli bir gayret ortaya koyduklarını söyledi. Özellikle kış aylarında kırsal alanlarda düzenli olarak yapılan besleme faaliyetlerine ek olarak yeni bir uygulama başlattıklarını kaydeden Başkan Aktaş, “Tasarımı bize ait olan ve düşük maliyetle yaptırdığımız mamamatikleri devreye alıyoruz. Toplam 50 mamamatikten 10 tanesini hemen devreye alıyoruz. Kayıtlı hayvan severlerimizin de yardımıyla yıl boyunca yapılacak besleme faaliyetimiz can dostlarına merhem olacak. Sistem kilitli ve dışarıdan müdahale edilemeyecek. Ekiplerimiz 5 günde bir gerekli kontrollerini yapacak. Vatandaşlarımızdan istirham ediyorum. Bunlar kamu malıdır ve sahip çıkılması gerekir. Yem ve su koyulsun gibi bir beklentimiz yok. Bunlara zarar verilmemesi ve sahip çıkılmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Bu arada içinde su ve yem üniteleri bulunan mamamatiklerden ilk 10 tanesi Gemlik - Dürdane rampası (tepe) mevkii, Nilüfer - Doğancı mevkii, Yıldırım - Kaplıkaya mevkii, Kestel- İnegöl Ümitalan tepesi, Gürsu-Kestel - Gölbaşı rampası başlangıcı, Mudanya - Çamlıbel mevkii, Mudanya - Göynüklü mevkii, Yenişehir - Yenigün Mahallesi İznik yolu siteler mevkii, İznik - sahil ve sahil yolu ile Orhangazi - Siteler Mahallesi’ne yerleştirildiği bilgisine ulaşıldı.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti