Liselerde nakiller devam ediyor

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi yerleştirmede bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yeni bir şans sunan Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvuruları, yarına kadar devam ediyor.

Eğitim 7 Ağustos 2019 08:53
Liselerde nakiller devam ediyor
-A +A

Sonuçlar 10 Ağustos’ta açıklanacak. 19-23 Ağustos’ta ise boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca yerleştirme başvurusu alınacak; 6 Eylül’de bu komisyonlar tarafından yerleştirme işlemleri tamamlanacak.   
 
Öğrenciler her nakil döneminde merkezi sınav puanıyla alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle alan okullar için 3, pansiyonlu okullar için de yine en fazla 3 tercih yapabilecekler. Nakil başvurularında liselerin kontenjanı dolu olsa bile öğrenci tercih yapabilecek. Çünkü boş kontenjanlar, okullar arası geçişler nedeniyle sürekli değişiyor. O nedenle öğrenciler tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın nakil başvurusu yapılabilecekler.
 
Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları, açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere, sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.
 
Nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak. Tercih işlemleri, öğrenci ve velisi tarafından “https://e-okul.meb.gov.tr” internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihlerin, ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor, aksi takdirde tercih başvurusu geçersiz sayılacak.

Kaynak : Milliyet

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti