LGS'ye geri sayım başladı

2018 yılı itibariyle ilk kez düzenlenecek olan ve TEOG sisteminin yerine gelen LGS yani Liseye Giriş Sınavı için geri sayım başladı. Yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında başvuruların yapıldığı LGS (Liseye Giriş Sınavı) giriş yerleri belli oldu.

Eğitim 1 Haziran 2018 13:22
LGS'ye geri sayım başladı
-A +A

 

LGS SINAVI GİRİŞ BELGESİNİ KAYBEDENLER NE YAPACAK?
Sınava giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği merkez, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecek.
Sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden onaylatarak alabilecek.

SINAV SAAT KAÇTA OLACAK VE KAÇ SORU SORULACAK?

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek.İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OLAN LİSE TİPLERİ HANGİLERİ?

Bazı okul türleri için sınava girerek puan edinmek şart olacak. Yönergeye göre, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesi amacıyla Bakanlıkça merkezi sınav yapılacak.

SINAV DAN BİR GÜN ÖNCE VE SINAV GÜNÜ NASIL DAVRANMALI?

Aileler her zaman davrandığından farklı hareket etmemeli.Bu öğrencide sandığından daha önemli bir durumla karşı karşıyayım düşüncesi oluşturur.Kaygı ve korkuya sebep olur.Sınav taktiği vermek, son bir defa daha çalışmaya teşvik etmek,motivasyon çalışması(sana güveniyorum,sen başarırsın), keşke ile başlayan cümleler öğrenciye sıkıntı verecektir.Bunun yerine günlük yaşayışta her nasıl davranılıyorsa aynı şekilde devam etmek, ertesi gün sıradan bir dersin  sınavına gidiyor gibi davranmak daha rahatlatıcı olacaktır.
Öğrenci daha önce görmemişse sınav yerine götürülmelidir.
Öğrenciler sınava gireceği okula gitmeli, sınıfına girmeli, oturacağı sırayı kontrol etmelidir.
Öğrenci, sınav başlamadan önce kendilerine verilen sürede, kitapçığı incelemeli her sayfaya dokunmalı. Sınav sırasında soruları sakince okumalı, yapamadığı zorlandığı soruyu geçip, çözebildikleriyle devam etmelidir. Daha sonra geri dönmek üzere yanına işaret bırakmak yararlı olacaktır. Sözel bölümde de, sayısal bölümde de daha iyi olduğu alandan başlamak moral açısından iyi olacaktır. Her zaman hangi sıralamayla çözüyorsa yine aynını yapmalıdır. İlk kez farklı bir sıralamayla çözmeyi denemek zaman ve performans kaybına neden olabilir. Küçük sınav teneffüsleri yapmak dinlendirici olacağı için başarıyı arttırabilir. Nefes egzersizleri de iyi bir sonuç verecektir. Beslenme ve giyinmeye özen göstermek önemlidir. Bir gün öncesinden üşütmemek, ağır spor yapmamak, ertesi günü etkileyecek aktivitelerden uzak durmak yararlı olacaktır.

 

Kaynak : İHA

Anahtar Kelimeler : bursa, sınav, lys, 2 haziran,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti