Kışlıklar yüzleri güldürdü

Havaların soğumaya başlamasıyla sofralardaki yerini almaya başlayan kışlık sebzeler, çiftçinin yüzünü güldürdü. Geçen yıla göre daha fazla üretim yapan çiftçiler, büyük marketlerin ilçeden alıp yapması ile fiyatların iyi olduğunu belirttiler.

Yenişehir 5 Aralık 2018 14:54
Kışlıklar yüzleri güldürdü
-A +A

Yenişehirli çiftçiler, temmuz ayında tarlalara ektikleri kışlık sebzelerin hasadına başladı. Kışlık sebzelerin satışından bekledikleri kazancı elde eden çiftçiler, havaların soğuyup talebin artması ile daha iyi fiyattan ürünleri satacaklarını belirttiler. 

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, bugünlerde satışı gerçekleştirilen kışlık sebzelerden elde edilen kazancın beklentileri karşıladığını belirtti. Geçen yıl 1,5 TL ile 4 TL arasında değişen fiyatlardan satılan karnabaharın tanesinin 3 ile 6 TL arasında satıldığını belirten Aktaş; “Geçen yıl karnabahardan para kazanan çiftçiler, bu yıl bu ürünün ekim alanlarını genişlettiler. Karnabahar ekilen alanlar 3 bin dönümden 5 bin dönüme çıktı. Üretim artmasına rağmen büyük marketlerin Yenişehir’den ürün alması ile fiyatlar daha da arttı. Çok şükür ki bu yıl kışlık ürünlerde üreticimizin yüzü gülüyor” dedi.

Brokoli, turp ve ıspanakların satış fiyatlarının ise geçtiğimiz yıla göre arttığını söyleyen Aktaş, brokolinin 2 TL ile 3,5 TL arası ıspanağın ise 1 TL ile 1,5 TL arasında değişen fiyatlardan tüccarlara ve büyük marketlere satıldığını kaydetti.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, iki kışlık üründe ise geçtiğimiz yıla göre fiyat artışı görüldüğünü söyledi. Geçen yıl 30-35 kuruştan satılan lahananın bugünlerde 60-70 kuruşa alıcı bulduğunu ifade eden Aktaş, fiyatı yükselen diğer ürünün ise pırasa olduğunu kaydetti. Aktaş, geçen yıl 1-1,20 kuruşa satılan pırasaya 2 TL ile 2,5 TL’ye alıcı çıktığını ifade etti. 

Tüccara ocak ayına değin sürecek olan satışlarda kışlık sebzelere verilen fiyatların, hava sıcaklığına göre değiştiğini vurgulayan Aktaş, “Kışlık sebzelere talebin, havaların soğumasıyla birlikte daha da artacağına inanıyoruz. Bununla birlikte satış fiyatlarının da artmasını bekliyoruz” diye konuştu. 

Yenişehir’de yetiştirilen kışlık sebzeler, alım yapan tüccarlar tarafından Bursa, İstanbul ve Ankara’daki hallere götürülüyor. Bazı alışveriş mağazalarının temsilcileri de ilçeye gelerek çiftçilerden alım yapıyorlar.
Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Büyük mağazaların bu yıl Yenişehir’den önemli ölçüde alım yaptığı için fiyatların yükseldiğini ve bunun da kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. 

Kaynak : Ertan Adana

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti