KİRAZLIYAYLA'YA RED GELDİ

Yenişehir 9 Kasım 2020 10:01
KİRAZLIYAYLA'YA RED GELDİ
-A +A

Kirazlıyayla’da yapımına başlanan maden zenginleştirme tesisine karşı köylülerin açtığı dava bilirkişinin ‘yapılmamalı’ raporuna rağmen reddedildi.
 
MAHKEME KABUL ETMEDİ
 
Meyra Madencilik tarafından Yenişehir’e bağlı Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’nin ÇED raporuna karşı açılan ve geçen hafta görülen davadan ret kararı çıktı. Kirazlıyayla’da inceleme yapan bilirkişi heyetinin raporunda; ‘tesisin bulunduğu bölgede yapımının ve yer seçiminin doğru olmadığı, insan yaşamını, tarımı ve hayvancılığı olumsuz yönde etkileyebileceği ve yerin deprem kuşağında yer aldığı’ belirtilmesine rağmen, mahkeme kabul etmedi. 
 
KARARI BİR ÜST MAHKEMEYE GÖTÜRECEKLER
 
 Bilirkişi raporunun, Mahkeme kararında, “ÇED raporu kapsamında yapılan çalışmaların ve projenin olumsuz çevresel etkilerinin en aza indirilmesi için öngörülen önlemlerin yeterli olduğu sonucuna varılmıştır” dedi. Köylülerin Bursa 1'inci İdare Mahkemesine açtığı dava Kirazlıyayla vatandaşları şok etti. Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, ÇED raporunun reddine hükmetti. Kirazlıyaylalılar kararı bir üst mahkemeye götürmeye hazırlanıyor. 
 
 
FOTO ALTI: Köylerine, Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı kurularak, tarım arazilerinin yok edilmek istendiğini haykıran Kirazlıyaylalılar, bilir kişi heyetinin hazırladığı ÇED olumsuz raporunu Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nin iptal etmemesine ve yürütmeyi durdurmamasına isyan etmişlerdi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti