Kirazlıyayla’nın sesine kulak verir misiniz?

Geçtiğimiz dönem yerel seçimlerde İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ittifakıyla Yenişehir Belediye Başkan Adayı olan Ercan Özel ,Kirazlıyayla protestoları hakkında açıklamada bulundu.

Bursa 20 Nisan 2020 11:58
Kirazlıyayla’nın sesine kulak verir misiniz?
-A +A

KAAN KOÇAK 

Ercan Özel: ‘’Bu açıklamamda atalarının yüzyıllardır yaşadığı toprakları korumak, doğal güzellikleri gelecek nesillere aktarmak ve sağlıklı bir ortamda hayatlarına devam etmek isteyen, devletine ve milletine bağlı vatansever insanların sizlere seslenişlerine yer vereceğim
Dünyada ki ve ülkemizde ki örneklerden biliyoruz ki, zehirli kimyasallarla yapılan madencilik ile insanlarımız, sularımız ve tarım alanları zehirleniyor, ormanlarımız yok oluyor. Anayasa’mıza göre; Gerek sağlıklı bir çevrede yaşamak, gerekse çevre sağlığını ve doğal kaynaklarımızı korumak, hem hakkımız, hem de vatandaşlık görevimizdir. Kirazlıyayla’lılar birilerinin dediği gibi maden tesisine karşı çıktıkları için vatan haini ve terörist değil aksine vatan toprakları için mücadele eden örnek insanlardır.’’dedi.

Bölge halkının %90’ı projeye karşı

Açıklamalarına devam eden Özel : ‘’Bölge halkı ile bire bir görüştüm. Kapılarını çalarak maden işletme tesisi ile ilgili fikirlerini aldım. Köyde yaşayan halkın %90’ı bu projeye şiddetle karşı çıkıyor ve hatta 'Ölürüz de ata yadigârı topraklarımızın kurumasına, yok olmasına izin vermeyiz' diyor. Halk ve çevre sağlığını etkileyecek önemli projeler yerel halkın görüşleri doğrultusunda uygulanır. ÇED Raporu’nda ki en önemli kıstas bölge halkının olumlu görüşleridir. Ama görüyorum ki ilgili firma oldubittiye getirerek insanları bir şekilde korkutarak projeye devam etmek istiyor.
Burada artık iş biz duyarlı vatandaşlara düşüyor. Tüm görüşlerimizi bir yana koyarak, el ele verelim ve bizi besleyen, sağlık veren doğal kaynaklarımızı ve çevremizi yok edecek bu tür tesislerin karşısında durduğumuzu gösterelim. Eğer şimdi müdahale etmez ve Kirazlıyayla halkının bu feryatlarına kulaklarımızı tıkarsak, Kirazlıyayla’dan sonra çevre köylerde ve ardından Yenişehir’de yaşanacaklardan hepimiz sorumlu olacağız. Kimse; “Kirazlıyayla benim köyüm değil, beni ilgilendirmez” diyemez.
Gelin yapılan bu yanlışa hep birlikte mani olalım. Yenişehir olarak bizler Kirazlıyayla halkının yanında yer alalım ve yapılması gereken ne varsa hep birlikte yapalım.’’ ifadelerine yer verdi.


 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti