KİMYASAL ÇÖPLÜK İSTEMİYORUZ

Yenişehir Çevre Platformu (YEÇEP)’in Yenişehir Kirazlıyayla Mahallesine yapılacak olan Meyra Çinko Kurşun Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı ile ilgili mücadelesi sürüyor.

Yenişehir 27 Kasım 2019 09:26
KİMYASAL ÇÖPLÜK İSTEMİYORUZ
-A +A

Ertan ADANA / Özel Haber 

   YEÇEP daha önce yaptığı birçok eylemden sonra Yenişehir Saat Kule Meydanında bir basın açıklaması gerçekleştirildi.  Bursa Çevre Platformu’nun da destek verdiği basın açıklamasına, başta Kirazlıyayla ve Barcın Mahallesi sakinleri olmak üzere çevre kırsal mahalleliler ve Yenişehirli çevreciler ve siyasi parti temsilcileri katıldı. 
 
YEÇEP Sözcüsü Şafak Erdem yaptığı açıklamada, Yenişehir’de yapımı düşünülen kimyasal çöplüğe asla izin vermeyeceklerini belirterek, “Yenişehir'e 11 km mesafede yer alan Kirazlıyayla mahallemizin bir tarafı Yenişehir ovasına bir tarafı İznik gölüne bakıyor. Eşsiz bir doğası ve manzarası var bir de maden ocaklarının arasında kalmış Anıt eser “Kaya Mezarı” Görünen o ki köyün kendisi gibi o da kaderine terkedilmiş, sessizce Yenişehir ovasını seyrediyor. Osmanlı’nın ilk başkenti Yenişehir, tarihi ve verimli ovası ile önemli bir ilçe. Buna en iyi örnek faaliyet alanının 6 km Güneyinde kalan Barcın Höyük. Günümüzden 8600 yıl öncesine dayanıyor. Binlerce yıldır insanları beslemiş ovamız, en son çalışmaların da gösterdiği üzere tarihte ilk süt ürünlerinin üretildiği yer. Meyra Madencilik tarafından yakında faaliyete geçmesi planlanan kurşun çinko bakır zenginleştirme tesisi ve atık barajı Kirazlıyayla ’ya 225 metre, Beypınarı’ na 2,5, Reşadiye ve Kozdere’ ye 3,5 Barcın, Demirboğa ve İznik gölüne ise 4 km. mesafede” dedi. 
 
Meyra Madencilik 2013 yılında 24.89 hektarlık alan için ruhsat başvurusu yaparak 25 ha altı ÇED Gerekli görülmediği için ÇED gerekli değildir belgesi aldığını belirten Erdem, “Firma 2015 yılında kapasite artışına giderek alanı 273 hektara çıkardı. Firma 2015 de aldığı raporda zenginleştirme yapmayacağını, flotasyon işlemini başka bir yerde yapacağını söylüyor. Ama 2019 a gelindiğinde tekrar bir kapasite artışıyla hem ruhsat alanı 345,62 hektara çıkıyor hem de yapmayacağız dedikleri zenginleştirme tesisi ve atık barajı projeye ilave oluyor. Tesiste günde 1000 ton, yılda 300.000 ton cevher işlenecek, her gün 894 ton zehirli balçık topraklarımıza gömülecektir. Biz Yenişehir Ovası’nın Marmara’nın çöplüğü olmasını istemiyoruz. Bölgemiz 1. Derece deprem kuşağında. Faaliyet alanı da Kuzey Anadolu Fay hattının güney kolunda yer alan İznik Mekece Fay hattına 3,85 km uzaklıkta. BM verilerine göre son 30 yılda depreme bağlı 14 Atık Barajı kazası yaşandı. Böyle bir kazanın yaşanması durumunda 3.800.000 m3 zehirli balçık Yenişehir ovasına yayılacak. Böyle bir felaketin geri döndürülemez sonuçları olacak” diye konuştu. 
 
Yenişehir ovasında üretilen ürünlerin Bursa'nın ve Türkiye'nin beslenmesine katkı sağladığını söyleyen YEÇEP Sözcüsü Erdem, “Dünyanın pek çok yerine giden ürünlerimiz var. Bizim topraklarımızda maden değil biber çıkmalı, aydın yetişmeli.  Bizler yaşam alanımızı, suyumuzu, havamızı, toprağımızı koruyoruz. Kadını, erkeği, çocuğuyla temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Toprağımızı işlemek, üretmek istiyoruz. Kamu yararının ve ekonomiye katkının üretmekten geçtiğini biliyoruz. İnsanların amacı gelecek kuşaklara temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak olmalı. Bizler yuvamız bildiğimiz bu toprakların Lübnanlı bir firma para kazansın diye yok edilmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
   Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Ziraat Mühendisi ve YEÇEP Sözcüsü Şafak Erdem’den sonra söz alan DOĞADER temsilcisi Murat Demir’de bu tesisin buradan çekip gitmesi için Yenişehir’in yanında olduklarını belirterek, “Temiz bir çevrede yaşamak bizim anayasal hakkımız. Bu hakkımızı yasal çerçevede sonuna kadar kullanacağız. Bundan sonra da Bursa’da bir eylem yapmayı planlıyoruz” dedi. 

 Basın açıklamasının ardından Kirazlıyayla ve çevre köylerinden katılan kadınlarda, tesisin çekip gitmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, “Biz kanser olmak zehir solumak torunlarımızın hasta olmasını istemiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler. 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti