Kendilerini geliştiriyorlar!

Yenişehir Yusuf Ateş Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Bilişim Teknolojileri Öğretmeni İsmet Hazar Papak’ın formatörlüğünde Oyun Temelli Blok Kodlama Kursu düzenlendi. Kursa; Akçeşme İlkokulu, Aydoğdu Bey İlkokulu ve 100.Yıl İlkokulunda görevli öğretmenler katıldı.

Yenişehir 7 Aralık 2018 14:08
Kendilerini geliştiriyorlar!
-A +A

Önceki gün Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu ve Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz,   Oyun Temelli Blok Kodlama Kursu’nu ziyaret ederek, bilgi aldılar Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, “Teknolojik gelişmelere ve çağın gereklerine uygun olarak öğretmenlere yönelik bu konuda ilk kez bir hizmet içi eğitim kursu düzenlendi. Robotik ve kodlama eğitimi ülkemiz ve geleceğimiz açısından çok önemli, kendini geliştirmek, okullarında sınıflarında öğrencilerine bu konuda rehberlik etmek için bu kursa gönüllü olarak katılan öğretmenlerimizi tebrik ederim. Kurs süresinde öğretmenlerimiz temel programlama mantığı, algoritma oluşturma ve blok tabanlı kodlama araçları gibi konularda eğitimler alacaklar.

Aldıkları eğitimin öğrencilerin kodlama öğrenmesine rehberlik etmelerinde ve kendi branşlarıyla ilgili derslerde sınıflarda kullanılacak aplikasyonlar geliştirmelerinde yararlı olacağını düşünüyorum. Kodlama, yalnız bilgisayar dersinde değil tüm derslerde kullanılabilen, öğrencinin ‘bilgisayarca düşünme’ ve problem çözme becerilerinin gelişimini sağlayan bir konu olarak önemli. Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğretmenlerin ihtiyaç duydukları ve çağın gerektirdiği konularda mesleki ve kişisel gelişimleriyle ilgili olarak gerekli çalışmaları yapmaktayız’ dedi.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni İsmet Hazar Papak ise: ‘Öğretmenlerimize temel seviyeden başlayan uygulama ağırlıklı bir kurs düzenledik. Kursumuzu code.org gibi ücretsiz online platformların eğitimleriyle destekledik.

Tüm dünyada kullanılan Scratch ve MBlock gibi blok kod tabanlı yazılımları kullanarak programlar geliştirdik. Kursta öğretmenlerimiz kendileri eğitici oyunlar ve uygulamalar geliştirdiler. Blok tabanlı kodlama öğrencilerin kodlama becerileri kazandırmada kullanılan en yaygın yöntem bu yüzden öğretmenlerin bu konuda bilgi sahibi olması önemli. Öğrencilerimizin robotik ve kodlama konularında gelişmelerini istiyorsak önce öğretmenlerin bu konuda iyi olması en azından temel düzeyde bilgi sahibi olması gerekir, bunun için bu eğitim oldukça önemliydi. Öğretmenlerimizden aldığımız dönütler de bu eğitimin yararlı olacağını işaret etmektedir’ diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti