KENDİ TASARLIYOR KENDİ DİKİYOR

Yenişehir 16 Kasım 2020 09:42
KENDİ TASARLIYOR KENDİ DİKİYOR
-A +A

ÖZEL HABER- BELKIZ EFE 
 
Yenişehir Kızılhisar Köyü doğumlu Gülsevil Uzun, yıllardır kıyafet tasarlayıp dikimini yapıyor. Uzun, 'Başarının yaşı da seviyesi de yoktur' diyerek hemcinslerine çağrıda bulundu. 
Terzilikle nasıl tanıştığından bahseden Uzun; "Yenişehir halk eğitim merkezi tarafından köyümüze gelen 1 yıllık dikiş ve nakış eğitimi kursuna katılarak başladım. Dikiş  hocam Elif Karagöz tarafından dikiş dersi, nakış hocam Nurdan Titiz tarafından da nakış dersi aldım.1 yıllık kurs bitirme belgemi aldıktan sonra  hayatımda hobi olarak dikişe devam ettim. Sevdim mesleğimi ve günden güne de ilerlettim kendimi. Tabii önce hedef koydum kendime, 'ben bunu yapacağım' dedim. Ve yaptım da. Gerçekten sevmek ve istemek yeterli bir şeyi başarmak için" dedi. 
 
HOBİ OLARAK BAŞLADI, MESLEĞİ OLDU
 
Mesleğe başlamanın en büyük sebebinin iş başvurusunda bulunduğu yerlerin kapıları yüzüne kapatması olduğunu söyleyen Terzi Gülsevil Uzun; " Bu mesleği hobi olarak yapıyordum.  Kendime vakit buldukça kızım ve yakınlarım için tasarımlar hazırlıyordum.Bir el becerisiydi öncelikle benim için severek yaptığım bir hobi işiydi. Yaklaşık 2 yıla yakın köyümden Yenişehir'e taşındım.Maddi ihtiyaçlar için iş başvurusunda bulunduğum adresler oldu ancak çaldığım kapılar yüzüme kapandı. Maddi sıkıntı yaşamamak için  terzilik kolumda bir altın bilezikti ve severek yaptığım bir iş olabilir diyerek yola çıktım. İlk müşterim Meltem Sungurlu idi hiç unutmam. Onun için yaptığım işler karşılığında faturalarımı ödemeye başladım.Bu şekilde maddi sıkıntı yaşamamak için meslek olarak özel tasarım işine başladım hem çocuklarım ile ilgileniyor hem işimi yapıyordum. Çok zorlu yollardan geçerek şu an tam anlamıyla bu işi yapıp geçimi sağlıyorum. İş verenlerin yüzüme kapı kapatmaları beni buralara getirdi. " ifadelerini kullandı.

 
"İŞİMİN EN BÜYÜK DESTEĞİ MÜŞTERİ"
 
Yenişehir'den her tarz dikim geldi diyen Uzun sözlerini şu şekilde devam ettirdi; "Kişiye özel abiye, spor, her model ve her beden kıyafetler diktim müşterilerim memnun oldukça benim meslek aşkım daha da büyüyordu. Ta ki pandemi dönemine kadar. Pandemi sürecinde özel provalı dikime son vermek zorunda kaldım. Ve uzaktan ölçü ile çocuk tasarım işine başladım.Bütçeme göre ufak çaplı malzeme aldım ve birkaç model tasarladım @gulsevil_ozeltasari_ baby  instagram sayfamdan satış paylaşımlarına başladım. Kısa sürede yurdun her bir yanından sipariş almaya başlayınca işimden kazandığımı tekrar işime yatırım yaptım ev tipi küçük bir düz dikiş makinam varken yanına birde ev tipi overlok makinası aldım. Farklı modeller tasarladım bunlar için malzemeler aldım. Şuan yurt içi sipariş ile pandemide başladığım işimi Yurt dışı siparişlerim ile devam ettiriyorum. İşimin en büyük desteği  müşteri oluyor . Tasarımlarım ve kullandığım malzemelerim müşterilerim tarafından çok memnuniyet ile karşılanıyor."

 
"SEVMEDEN OLMAZ, İŞİNİZİ SEVMENİZ LAZIM" 
 
Hedefine ulaştığının da altını çizen Yenişehir'in zorlu yollarından geçen Gülsevil Uzun Yenişehir'in en iyi kadın terzilerinden biliniyor. Uzun sözlerine şunları da ekledi; "Şuan hedefimi yaşıyorum boş bir dairemi atölye olarak kullanıyorum . Bunun için tek ihtiyacım sanayi tipi makine. Elimdeki ev tipi makinem işim için yavaş ve yetersiz kalıyor. Genç bir girişimci kadın olarak elimden geleni yapıyorum.  Buradan hemcinslerime söyleyeceğim bazı şeyler de var.  Başarının yaşı da seviyesi de yoktur sadece azimli ve  kararlı olmak yeterlidir biraz da gayret göstermek . Ama sevmeden olmaz, sevmeden hiç bir şey olmaz."   

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti