Kaymakamlıktan gönül alma projesi

Yenişehir Kaymakamlığı öncülüğünde Yenişehir Belediyesi, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yenişehir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü koordinesinde “Yaşlı ve Kimsesiz,İnsanlara Yardım ve Gönül Alma” projesi gerçekleştirildi.

Yenişehir 12 Haziran 2018 13:20
Kaymakamlıktan gönül alma projesi
-A +A

Projede  İlçedeki anaokulu,  ilkokul, ortaokul, liseler (resmi ve özel tüm okullar) ve Halk Eğitim Merkezi'nde öğrenim gören öğrenciler  için Tamamlayıcı Eğitim Programı; sosyal etkinlikler kapsamında uygulanan bu proje ile öğrenciler yaşadıkları çevrelerinde yaşayan yaşlı ve kimsesiz insanlara ulaşarak maddi ve manevi destek vermek amacıyla toplum hizmeti çalışması yaparak, öğrencilerimizi duyarlı hale getirmiş olmak ve mutlu, güler yüzlü insanlar görmek hedeflendi.   İlçede merkez ve köylerde yaşayan yaşlıların ziyaret edilerek öğrenciler ile birlikte zaman geçirmelerini sağlayarak onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek, yardımlaşmave dayanışma duygusunu yaygınlaştırılmak, yaşlılarımızın sorunlarını dinleyerek, ihtiyaçlarını gidermek,öğrencilerin daha etkin ve kapsamlı çalışmalar yaparak, geleceğe yönelik gelişimlerindeki yaşlıların rolü ve yardımseverlik alışkanlıklarını geliştirmek amaçlanmıştır. Geleceğin yetişkinleri olma yolundaki gençlerin toplumsal farkındalığı artırarak, proje kapsamında yapılan etkinlikler ile anlamlı bir biçimde kurulmuş kalıcı ilişkilere kapı aralayacaktır.


   
İlçe Kaymakamlığınca  merkez ve köylerde yaşayan 70 yaş ve üzeri yaşlı vatandaşlara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde; 1333 yaşlı vatandaş tespit edilmiş olup, yaşlılarımızın yaş grubu, sağlık durumları, sosyo-ekonomik vb. durumları incelenmiştir. Proje kapsamında; İlçe yürütme kurulu ve proje ekipleri tarafından belirlenen 80 yaş ve üzeri yaşlı ve kimsesiz insanlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sosyal çalışmacıları ve okul ekipleri (1 Öğretmen ve 3 öğrenci) tarafından belli program aralığında ziyaret edilmiştir. Yapılan ziyaretler neticesinde; 80 yaş ve üzeri toplamda 436 yaşlı ve kimsesiz insan ziyaret edilmiş olup, genel durumları  hakkında detaylı tespit formu doldurularak, bilgiler alınmıştır.Ayrıca kaymakamlığımızca yaşlılarımızın ihtiyaç, istek, sorun ve memnuniyet durumlarına yönelik analizler ve  sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ziyaretlerde proje kapsamında  YenişehirYeşilkentServisciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ve Yenişehir Belediyesi Zabıta ekiplerinden ulaşım anlamında destek sağlanmıştır. 


 

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Anahtar Kelimeler : bursa, yenişehir, proje,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti