Kalkınmak için Bursa Havalimanı şart!

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’in Yenişehir Havaalanı'nın daha aktif şekilde kullanılması için kamuoyundan istediği desteğe yüzlerce olumlu mesaj geldi.

Yenişehir 13 Kasım 2018 12:51
Kalkınmak için Bursa Havalimanı şart!
-A +A

Esgin; “Bursa Havalimanının daha etkin kullanılması yönünde yaptığımız çağrıya öncelikli olarak katkı sağlayan tüm sosyal medya takipçilerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’nin nüfusta 4. ekonomide 2. büyük, sanayi, turizm ve tarım kenti Bursa’nın havayoluyla daha ulaşılabilir bir şehir olması büyük önem taşıyor. Bu anlamda hemşeri dernekleri federasyon başkan ve yöneticileri, turizm sektörü temsilcileri, ihracat ve iş dünyası temsilcilerimiz ile sürece katkı sağlayan sosyal medya takipçilerimizle enerjisi ve katılımı yüksek bir toplantı gerçekleştirdik. Öncelikli olarak Yenişehir ve Yunuseli Havalimanı gibi 20 yıl öncesinde kalmış lokasyon tartışmalarından uzakta Bursa Havalimanı algısının kent olarak oluşması büyük önem taşıyor. Trabzon, Erzurum, Muş ve Diyarbakır destinasyonlarına uçuşların uzun süredir istikrarlı olarak yapılması da hedeflerimiz için umut vericidir. Bursa Havalimanını kullanan yolcu potansiyelinin de sürekli olarak artış göstermesi de bu anlamda önemlidir. Bununla birlikte; sanayi kenti Bursa’mız kargo uçuş potansiyeli açısından da yüksek bir şehir olduğunu elimizdeki verilerle görebiliyoruz. Elbette Sabiha Gökçen Havalimanı da Bursa için, otoyol ve Osmangazi Köprüsü ile önemli bir bağlantı noktasıdır. Sabiha Gökçen Havalimanının yolcu potansiyelinin yüzde 27’sinin Bursa yolcusu olduğunu da bir kenara not edelim. Ulaşımdaki son yatırımlarla birlikte Bursa’nın İstanbul’a yakınlaşması kadar İstanbul’un da Bursa’ya yakınlaştığını unutmamalıyız.

Bunu Ekonomi, Turizm ve Ulaşımda iki taraflı avantaja çevirmek ancak süreçlerin doğru yönetilmesiyle mümkündür. Bu yönüyle Bursa Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanını mukayesesinin de bir anlamı bulunmamaktadır. Keza Trabzon Havalimanına çok yakın lokasyondaki yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı ile Giresun-Ordu Havalimanları bir sorun oluşturmazken Bursa kamuoyunun böyle bir mukayese yapmasını anlamlı bulmuyoruz. Yoğunluğu hat safhaya gelmiş Sabiha Gökçen Havalimanının en yakın alternatif havalimanı Bursa Havalimanıdır. Bursa’nın mevcut 5 şehre uçuşlarının yanı sıra yeni uçuş destinasyon taleplerinin de yüksek olmasını son derece önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bunlar arasında Adana, Gaziantep, Samsun, Kayseri, Van, Elazığ, Adıyaman, Ağrı, Kars, Sivas, Ordu, Giresun, Antalya, Bodrum talepleri öne çıkıyor. Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmada en çok bilet satışı gerçekleştirilen acenteler bazında yapılan araştırmada bunların içerisinde Adana, Gaziantep, Samsun, Kayseri şehirleri öne çıkmaktadır. Yurtdışı destinasyonu olarak Bursa’dan en çok bilet satışı yapılan şehirler olarak; Studgart, Paris, Moskova, Milano ve dönemsel olarak Üsküp ilk sıraları alıyor. Anadolu Jet’in İstanbul ve Ankara’dan sonra en çok sefer düzenlediği şehir Bursa olması da görüşmelerimizde Anadolu Jet üzerinden yapılacak çalışmaları öne çıkarmaktadır. Elbette Bursa havalimanına ucuz ve rahat ulaşım imkânları önemli bir çalışma başlığımız olacaktır. Bursa Havalimanına özel araçla ulaşımın kolay ve ucuz olması ile birlikte otopark sorununun olmaması bir tercih sebebi olabilir. Bilet fiyatlarının Bursa Havalimanı kalkışlarında özel olarak pahalı olmadığı, tercih yoğunluğundan dolayı biletlerin daha pahalı algısının oluştuğunu da THY Satış Müdürden aldığımız bilgiler çerçevesinde saptadık. Elbette bu durumun ortadan kalkması için mevcut destinasyonlara haftanın diğer günleri de seferler konulması bir başka talebimiz olacaktır.

Bu konuda Bursa’da oluşan ümit verici kamuoyu en büyük desteğimizdir. Kamuoyunda oluşan doğru talep ve beklentilerin ilgili mercilere iletmek de boynumuzun borcudur. Katkı sağlayan, bize heyecan veren, tespitleriyle yol gösteren, kalbi dualarıyla güç veren, “BİZ VARIZ” diyen tüm hemşerilerimize selam olsun. Durmak yok yola devam…” ifadeleri ile teşekkür etti.


Kaynak : Ebru ERGÜL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti