İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel; “KOCASU ZEHİR AKITIYOR”

Yenişehir 10 Ekim 2020 09:20
İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel;  “KOCASU ZEHİR AKITIYOR”
-A +A

Haber: ERTAN ADANA
 
Yenişehir’den geçen Kocasu deresindeki kirlilik, yaşanan çevre felâketini gözler önüne serdi.
 
Başkan Özel,” “Önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Yaklaşık 135 bin dönüm verimli tarım arazisi insan ve çevre sağlığı için son derece zehirli sularla sulanıyor” dedi.
 
“GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYOR”
İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel Yenişehir’de ki çevre faciasına dikkat çekti. Özel; “Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinin başında gelen, yaş sebze meyve üretim kapasitesi ile hem yurtiçi hem de yurtdışına önemli oranda ticaret gerçekleştiren Yenişehir Ovası, yöneticilerinin vurdumduymazlığı yüzünden göz göre göre yok oluyor.” Dedi.
 
“GÖRDÜKLERİME İNANAMIYORUM”
Kocasu’dan sulama yapan Yenişehirli çiftçilerin şikâyetleri üzerine son bir aydır inceleme ve araştırmalar yaptığını ifade eden İlçe Başkanı Özel; “Gördüklerim ve yaşadıklarımı ifade etmekte güçlük çekiyorum. Acilen müdahale edilmezse beş yıla kalmaz hem Yenişehir ovası yok olacak hem de üretim tamamen bitecek.” ifadelerini kullandı.
 
İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel Yenişehir’de ki çevre faciasına dikkat çekti. Özel; “Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinin başında gelen, yaş sebze meyve üretim kapasitesi ile hem yurtiçi hem de yurtdışına önemli oranda ticaret gerçekleştiren Yenişehir Ovası, yöneticilerinin göz göre göre yok oluyor.” Dedi.
 
Kocasu’dan sulama yapan Yenişehirli çiftçilerin şikâyetleri üzerine son bir aydır inceleme ve araştırmalar yaptığını ifade eden İlçe Başkanı Özel; “Gördüklerim ve yaşadıklarımı ifade etmekte güçlük çekiyorum. Acilen müdahale edilmezse beş yıla kalmaz hem Yenişehir ovası yok olacak hem de üretim tamamen bitecek.” ifadelerini kullandı.
 
Özel; Kocasu’yu zehirleyen bir firmayı tespit ettik.
 
Yaptıkları incelemelerde Kocasu’yu besleyen derelere kimyasal atıklarını boşaltan bir firmayı da tespit ettiklerini önümüzde ki günlerde Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarının altını çizen Özel; “Yaklaşık 135.000 dönüm verimli tarım arazisi insan ve çevre sağlığı için son derece zehirli sularla sulanıyor. Başta sılajlık ve tohumluk mısır, biber, buğday, taze fasulye ve domates üretiminde Marmara bölgesinde öncü olan bu bölgeyi besleyen derelerden adeta zehir akıyor. Kocasuyu zehirleyen firmalar hiç bir şey yokmuş gibi hayatlarına devam ediyor. Çiftçilerimiz, aylarca emek harcayarak ürün yetiştiriyor ve bunların satışını yapmaya çalışıyor. Eğer acilen bir önlem alınmaz ise zaten zor durumda olan üreticilerimiz perişan olacak, bunun vebalini kimse ödeyemez. Tarımı, sanayiye kurban edemeyiz. Devletimiz Yenişehir gibi tarıma elverişli ve toprağa can veren su kaynaklarının olduğu bölgelerde sanayi tesislerini denetlemeli, cezai müeyyidelerini arttırmalıdır.” Dedi.
 
Damlamalardan adeta lağım akıyor.
 
Büyükşehir Meclis Üyeliği döneminde 2014 yılında Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna 2016 yılında ise Çevre ve Sağlık Komisyonuna Boğazköy Barajında suyun kirliliği ile ilgili ayrı ayrı önergeler verdiğini sözlerine ekleyen Özel: “Her iki komisyon raporunda İnegöl’de ki sanayi kuruluşlarının atıkları için filtre takmaları gerektiğini bunun kesinlikle denetlenmesi gerektiği vurgulanmasına rağmen Boğazköy’den gelen su da ki ağır metaller ve pislikler Yenişehir ovasında ki ürünleri gözle görülür bir şekilde yok ediyor. Üreticilerimiz ile bir mısır tarlasında yaptığımız incelemede sulama damlamalarının içinden lağımı andıran çok kötü kokusu olan çamur biriktiğine ve damlamaları tıkadığına şahit olduk. Boğazköy barajından gelen bu su ile mısırlar hastalık kapıyor" şeklinde konuştu.
 
Aynı zamanda üretici olan İYİ Parti Yenişehir Tarım Politikaları Başkanı Orhan Çelik ise; Boğazköy barajından suladığım su ile ürettiğim biber den birinci el den sonra ciddi anlamda verim düşüklüğü yaşıyorum. Derin pompa ile suladığım biber tarlalarımda ise şuan dokuzuncu eli verim kaliteli ürün olarak alıyorum. Boğazköy barajında ki suyu kullandığım ürünlerim hastalık kapıyor.” dedi.
 
Yenişehir Ovasında ki 25 köyün sulamasını sağlayan Boğazköy Barajı’ndan Kocasu’ya zehirli ve kimyasallarla dolu su aktığı her yıl defalarca balık ölümlerinin yaşandığı herkes tarafından bilindiğini ifade eden İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Özel;  Boğazköy barajını ve Kocasuyu kirletenlerin en ağır cezayı almaları gerekiyor. Yenişehir ülkemizin en önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden biri. Kocasu binlerce dönüm araziye can veren bir yer. Buradan sulanan ürünler Türkiye'nin her noktasına gidip vatandaşlarımızın sofralarına giriyor. Bu bilgiler ışığında başta Yenişehir ve İnegöl Belediyelerini, Bursa Büyükşehir Belediyesini, Bursa Valiliğini, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerini duyarlı vatandaşlarımız ve Yenişehirli üreticilerimiz adına göreve çağırıyoruz.” Dedi.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
İYİ Parti’den Seyitoğlu’na ziyaret

İYİ Parti’den Seyitoğlu’na…

09:37 - 23 Ekim 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın  “İNŞAATLAR YÜKSELİYOR”

Yenişehir Belediye Başkanı…

09:35 - 23 Ekim 2020
Yenişehir
Yenişehir CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse “BARAJ ZEHİR AKITIYOR”

Yenişehir CHP İlçe Başkanı…

09:26 - 22 Ekim 2020
Yenişehir
Göleç’ten Müftü Kavşak’a ziyaret

Göleç’ten Müftü Kavşak’a…

09:29 - 21 Ekim 2020
Yenişehir
İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel “AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ”

İYİ Parti Yenişehir İlçe…

09:30 - 21 Ekim 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti