İYİ’lerden Yenişehir’e birlik çağrısı

Kirazlıyayla Çinko - Kurşun - Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi için İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı heyeti maden alanında köylüler ile bir araya gelerek incelemelerde bulundu.

Yenişehir 2 Aralık 2019 09:38
İYİ’lerden Yenişehir’e birlik çağrısı
-A +A

Ertan ADANA / Özel Haber 
 
  ‘YENİŞEHİR’İN SONU OLABİLİR’
 
Yenişehir Kirazlıyayla’da ki maden alanında, Bursa’dan, Yenişehir’den ve çevre kırsal mahallelerden gelen heyete birkaç yıl sonra bölgede yaşanacakları detayları ile anlatan, halkın içerisinde bulunduğu tehlikeyi gözler önüne seren İYİ Parti Bursa Yerel Yönetimler Başkanı Ercan Özel yaptığı açıklamada; “Kirazlıyayla maden ocağı Yenişehir’in sonu olabilir. Yaşam alanlarımıza ve tarım arazilerimize sahip çıkacağız, çevre ve halk sağlığını tehdit eden bu projelere karşı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz. Verdikleri kararlar ve attıkları imzalarla bölgemizde önümüzdeki günlerde tarihinin en büyük doğa katliamının yaşamasına neden olanları bizler vicdanlarımızda şimdiden mahkum ettik, bunun bilinmesini istiyoruz.” dedi.
 
“HALKIMIZ SAĞLIĞINDAN OLUYOR”
 
Ardından Yenişehir Saat Kule Meydanında yapılan basın açıklamasında ilk konuşmayı yapan İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ali Şıracı, Kirazlıyayla ve Reşadiye arasında tam olarak 3.456 dönümlük alanda, tüm ağaçları keserek maden araması yapacak olan maden şirketi hakkında bilgi verdi, “Tüm dünyada ki ve ülkemizde ki örneklerden biliyoruz ki, zehirli kimyasallarla yapılan madencilik ile insanlarımız, sularımız ve tarım alanları zehirlenmekte, orman ekosistemi yok olmaktadır” diyen Şıracı;“Bunun karşılığında ise Yenişehir’de olduğu gibi yabancı maden şirketleri karlarına kar katıyor, karşılığında ise halkımız sağlığından oluyor” diye konuştu.
 
Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme (Flotasyon) Tesisi ve Atık Barajı Projesi kapsamında ÇED izni boyunca ise 300 bin ton kimyasallarla dolu atık posa çıkarılması ve depolanması planlandığını belirten Şıracı;“Projede Atık Barajı’nın Yenişehir Ovası’na %15-20 eğimli arazi üzerine planlanmış olduğu görülüyor. Ufacık bir ihmalde gövdenin patlaması halinde bütün atık Yenişehir Ovası’na akacak. Bu atık barajında 3.800.000 metreküp zehirli maddeler ve kimyasallarla dolu balçık olacak. Baraj duvarlarının yıkılması durumunda bu balçık 1. Derece tarım arazisi olan Yenişehir ovasına yayılacak. Kısacası bu tesis havamızı suyumuzu toprağımızı kirletecek. Atık suyun geri dönüşümü mümkün olmadığı için zehirli kimyasallarla dolu atık suların doğal kaynak sularına karışması ile birlikte çevre yerleşim bölgeleri olan Barcın, Kozdere, Demirboğa, Reşadiye, Beypınar da kullanılma durumu ortaya çıkacak. Bu da ölümlere sebep verebilecek” ifadelerini kullandı.
 
 
YENİŞEHİR’İ YÖNETENLERE BİRLİK ÇAĞRISI
 
İYİ Parti Yenişehir İlçe Teşkilatı olarak Yenişehir’i yönetenlere seslenen Şıracı, “Yenişehir’i ve vatanını düşünen herkese ortak çağrımızdır.
 
 Gelin! Tüm görüşlerimizi bir yana koyarak, bir olalım ve bu tür çevremizi yok edecek olan tesislerin karşısında durduğumuzu gösterelim. Hepimizin doğup büyüdüğü bu topraklara borcu var. Kirazlıyayla’da, Barcın’da, Beypınar’da bizim, Birkaç yıl sonra Reşadiye’de, Demirboğa’da yaşanacaklardan hepimiz sorumlu olacağız, Önce Yenişehir’in sonra tüm vatan topraklarının zehirlenmesine mani olalım. Yenişehir olarak bizler doğrunun yanında yer alalım ve yapılması gereken ne varsa hep birlikte yapalım” şeklinde konuştu.
 
‘HEP BİRLİKTE DUR DEMELİYİZ’
 
Ardından konuşan İYİ Parti Bursa İl Başkanı Uzm. Dr. Yahya Bahadır; “Biz Madenciliğe karşı değiliz, ülkemizin milli servetlerinin ekonomimiz için elbette değerlendirilmesini isteriz. Bizim karşı olduğumuz konu, yabancı şirketlerin bizleri adeta sömürerek doğal kaynaklarımızdan zengin olmalarının yanında zehir ve pislikleri bize bırakmalarına ve halkımızı zehirlemeleridir. Halk ve çevre sağlığını etkileyecek önemli projeler yerel halkın görüşleri doğrultusunda uygulamalı, oldubittiye getirilmemelidir. Doğa ve çevre ile ilgili mücadelelerde a partili ya da b partili diye bir ayrım yapılmamalı herkes katkı koymalıdır. Yenişehir’de yapılması planlanan bu maden tesisine kamuoyu oluşturarak, el birliği ile hep birlikte dur demeliyiz.” dedi.
 
 
ÜRÜNLER ZEHİRLENECEK
 
Kirazlıyayla Mahallesi sakinlerinden İlyas Kaya ise yaptığı konuşmada;” Biz temiz hava istiyoruz, bu fabrikayı istemiyoruz. Engel olmak için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. Yine Yenişehirli çiftçi Necati Atlı’da söz alarak Yenişehir topraklarından üretilen mahsullerin Avrupa’nın dört bir yanına gittiğini ama bu madene engel olunmazsa ürünlerinin zehirleneceğini ve bu konuda tüm çiftçilerin uyanık olmasını söyledi. Yabancı şirketlere ülkenin peşkeş çekildiğini belirten Atlı; “buna sebep olanlara yazıklar olsun” dedi.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Seyitoğlu’ndan yaşlılara ziyaret

Seyitoğlu’ndan yaşlılara…

09:40 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

09:30 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Telekonferans  ile bayramlaştı

Telekonferans ile bayramlaştı

09:36 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

19:20 - 22 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti