Ispanak hasadı başladı

Türkiye’nin en kaliteli ıspanağının yetiştiği Yenişehir’de ıspanaklar biçilmeye başlandı. Çeltikçi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Köy Muhtarı Hikmet Avşar, “Hasat bir ay boyunca sürecek, ortalama 580 dönüm tarlada yaklaşık 3 bin ton ıspanak biçeceğiz” dedi.

Yenişehir 1 Mayıs 2018 03:30
Ispanak hasadı başladı
-A +A

Yenişehir’de ıspanaklar toplanmaya başlandı. Çeltikçi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Köy Muhtarı Hikmet Avşar “Yenişehir’de 10 gün önce ıspanak hasadına başladık. Bu yıl havaların erken ısınması nedeniyle hasat erken başladı. Hasat bir ay boyunca sürecek, ortalama 580 dönüm tarlada yaklaşık 3 bin ton ıspanak biçeceğiz. Kooperatife ait biçer sayesinde artık bölgede işçilik maliyetleri çok düşecek. Bu tarlayı 300 kişi 1günde bitirirken makine ile burası 3-4 saatte bitiriliyor” diye konuştu.“FİYATLAR NORMAL”

Başkan Avşar, “Biçerdöver ile daha kaliteli ürün toplanıyor, fabrikaların istediği şekilde ürünleri topluyoruz. Bu makine sayesinde kooperatif üyelerimiz ve bölge çiftçisi çok rahat edecek. Şu anda sözleşme yaptığımız fabrikalar 340 kuruştan ıspanağı alıyorlar. Çeltikçi Kooperatifi olarak bölgemizde bulunan dört fabrika ile taahhüt yaptık. Geçtiğimiz yıl da fiyat 300 kuruştu. Üreticiye peşin ödeme yapıyoruz. Fiyatlar normal. Çünkü ıspanağın yerine ikinci el fasulye, mısır, brokoli, karnabahar ekebiliyoruz” diye konuştu.Yenişehir Çeltikçi Köyü Kooperatifi olarak sözleşmeli tarımdan yana olduklarını belirten Başkan Hikmet Avşar, “En azından başımız ağrımıyor. Ürünümüzü satacağımız yeri biliyoruz. Paramız garanti. Yenişehir çiftçisini kurtaracak tek konu sözleşmeli tarımdır. Yoksa çiftçimizin yüzü piyasaya ektiği ürünlerle asla gülemez. Garantili ürün ve sözleşmeli tarımda belki piyasaların az altında bir fiyat veriliyor ama para ve alım garantisi var” diye konuştu. 


Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti