İnegöl'de kanola hasadı

İnegöl'de buğday üretimini gölgede bırakan kanolada hasat dönemi başladı.

Bursa 2 Temmuz 2019 14:17
İnegöl'de kanola hasadı
-A +A

İnegöl'de buğday ve arpaya alternatif bir bitki olan kanolanın bu seneki hasadına başlandı. 5 yıldır üretimi yapılan kanola, çiftçinin yüzünü güldürdü.
 
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Sungurpaşa Mahallesi'ndeki tarlalara giderek incelemelerde bulundu. Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün kanola hasadı başladı. Toplama merkezinde incelemelerde bulunuyoruz. Her sene kanola üretimi yükseliyor. 5 yıl önce 10 dönümlük alanda ekimle başladı. Şu an Sungurpaşa ve Boğazköy mahallesinde toplamda 7 bin dekarlık alanda kanola üretimi yapılıyor. Hedefimiz 10 bin dönümlerin üzerine çıkmak. Bahar ayının kurak geçmesi rekoltede düşüklüğe sebep oldu. Fiyatlar da geçen yıla göre aynı. Kilosu 2 liradan satılıyor. Pazarlanmasıyla alakalı da çalışmalarımız olacak. Ziraat Odası olarak alternatif ürün çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah çiftçilerimiz bol bereketli sezon geçirir" dedi.
 
Ziraat Odası Meclis Başkanı ve Çiftçi Galip Duyan ise "Bundan 5 yıl önce bölgemizde ilk defa kanola ekimi yapmıştık. Denememiz başarıyla gerçekleşti. Buğday ve Arpaya alternatif bir bitki oldu. Daha ileriye gitmek için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz" diye konuştu.
 
Sungurpaşa Mahallesi Muhtarı Enver Bali de "10 dönümle başlayan hikaye 7 bin dönümlere çıktı. Sungurpaşa ve Boğazköy mahallesinde ekim yapılıyor. Diğer çevre köyler de üretime başlayacak. Kanola üretimi ilçemize yayılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti