İncirli’de ‘tarih’ sohbetleri

Güz dönemi kültür programlarının başladığı İncirli Kültür Merkezi’nde Tarihçi Akademisyen Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu’nun konuk olduğu ‘Tarihte Yolculuk’ söyleşi programında Bursa’nın Fethi konuşuldu.

Diğer İlçeler 21 Kasım 2018 17:23
İncirli’de ‘tarih’ sohbetleri
-A +A

Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Kültür Turizm Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İncirli Kültür Merkezi’nde güz dönemi kültür programları başladı. Tarihçi Fahrettin Öztürk’ün yönettiği “Tarihte Yolculuk” söyleşi programı, Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutuyor. Tarih meraklılarının ilgiyle takip ettiği programda ‘Bursa’nın Fethi ve Beylikten Devlete’ konu başlığı ele alındı. Tarihçi Prof. Dr Yusuf Oğuzoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı program öncesi Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Türk halk müziği sanatçıları kahramanlık türküleri seslendirdi. Programda Bursa’nın Anadolu topraklarının batısında bir uç beyliği olarak tarih sahnesine çıkışı anlatıldı.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Osman Bey dönemimin ardından Bursa’nın Orhan Gazi tarafından fethiyle birlikte devletleşme yolunda yaşanılan süreçte Bizans ile yapılan silahlı mücadelelere ilişkin renkli bir sunum yaptı. Osmanlı’nın ilk dönemindeki iktisadî, sosyal ve kültürel hayatın bilinmeyen yönlerini anlatan Oğuzoğlu, Bursa’nın sadece bir Osmanlı şehri olmadığını, fetih öncesinde de birçok medeniyet ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Oğuzoğlu, “Bursa, hem Cumhuriyet’in geleceğe bakan modern bir şehri, hem de tarihi kucaklayan derin geçmişi ve eserleri olan bir kent. Hiçbir zaman payitaht olmaktan geri kalmayan Bursa, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve memleketin temelidir“ diye konuştu.

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti