GÜVENLE TÜKETEBİLİRSİNİZ

Yenişehir İlçe Tarım Müdürü Hakan Aranmaz, Yenişehir’de üretilen ıspanakların denetim ve kontrollerinin sık sık yapıldığını belirterek, vatandaşa ‘güvenle tüketebilirsiniz’ dedi.

Yenişehir 14 Kasım 2019 09:31
GÜVENLE TÜKETEBİLİRSİNİZ
-A +A

Mustafa EFE/ÖZEL 


   Hakan Aranmaz yaptığı açıklamada, ‘İlçemizde yaklaşık 4000 dekar alanda ıspanak yetiştirilmekte olup sadece ıspanak ürününde değil tüm ürünlerde hasat yapılmadan önce ziraat mühendisi bitki koruma personellerimizce tarladan numune alınarak analiz yaptırılmakta zararlı bir madde çıkması durumunda 5996 kanun gereğince cezai yaptırım uygulanmakta ve ürünler imha edilmektedir. Ayrıca hasat sonrası da gıda mühendislerimizce satış yerlerinden numune alınarak analiz yapılmaktadır. Bu durum ilçemizde ve ülkemiz genelinde üretilen tüm ürünler için yıllardır uygulanan bir uygulamadır. Bu nedenle ıspanakla ilgili olumsuz görüşlere itibar edilmemeli. 
 
   Yenişehir Ziraat odası Başkanı Sadi Aktaş, Ispanak krizinin Yenişehirli çiftçiyi batırma noktasına getirdiğini ve kesime hazır 2 bin 500 dönüme ekili ıspanağın tarlada kaldığını belirterek, ‘Tabi ki bu konu çok önemli bir konu. Bu bizleri çok üzdü. Fakat ıspanağı üreten çiftçi bir kişidir. Bunu pazara götüren de bir kişidir. Bu olay nasıl oldu? Tam araştırmadan, sanki Türkiye genelindeki bütün ıspanak üreten çiftçilerin tarlasında yetiştirdiği ürünün hepsi zehirliymiş gibi yansıtılması nedeniyle üreticin mahsulü tarlada kalarak satılamaz hale gelmiştir. Biz de diyoruz ki, ıspanak bugüne kadar kimseyi zehirlememiştir. Herkes gönül rahatlığı ile tüketebilir” diye konuştu.
 
   Başkan Aktaş, “Sadece Yenişehir bölgesinde 2 bin 500 dönüm alanda ekili olan satışa hazır ıspanak sırf bu olaylardan dolayı tarlada kalmıştır. Bir de bunun Türkiye genelini düşünün, Ispanağın tarladaki hasadından sonra derelerde ve uygunsuz yerlerde yıkanması araştırılmalıdır. O derelere hangi fabrikaların kimyasalları atık salmıştır. Bunu yetkili kurumlar bakarak araştırmalıdır. Araştırılmadan yapılan açıklamalardan dolayı Türk çiftçisi ıspanak üreticisi zarara uğratılmıştır” ifadelerinde bulundu.
 
ISPANAĞIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR 
 
   Bu arada uzmanlarda ıspanağın faydalarını saymakla bitiremeyeceklerini belirterek, ‘Ispanak; bol miktarda Niasin (protein, karbonhidrat ve yağın vücut içinde yapımı, kullanımı, DNA oluşumu, derinin, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı kalmasında görevlidir), Tiamin (beynin gelişimi ve fonksiyonlarında, sinir sistemi çalışmalarında görevlidir), Pantotenik (vücuda alınan besinlerden enerji elde edilmesini sağlar), Piridoksin (nükleik asit sentezinde, amino asit dönüşümünde ve ince bağırsaktan kana ulaşmasında etkilidir), Riboflavin (karaciğer enzimlerinin oluşmasında etkilidir), A, C, E, K vitaminleri ve mikrogram içermektedir.
   Ispanağın içeriğinde potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, çinko, Karoten beta, Lutein-zeaksantin bulunmaktadır. 
 
   Karoten beta çok az sayıda besinde bulunur ve çok değerlidir. Bu bakımdan ıspanağın bol miktarda Karoten beta içermesi önemlidir. 
 
   Ispanak sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenleyici özellikte olduğundan kilo vermeyi kolaylaştırır.
   İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde pek çok hastalıkta iyileştirici rol oynar. 
 
   Haftada en az bir kez düzenli olarak ıspanak tüketen kişilerin göz sağlığının korunduğu, yaşlılıktan kaynaklanan göz kusurlarının da daha az yaşandığı bilinmektedir. 
 
   İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ıspanak kemik gelişimini destekler, kemik sağlığını korur.
   Ispanak kan hücrelerinin sayısının artmasına ve daha uzun süre canlılıklarını korumalarına yardımcıdır.
   Ispanağın kalori ve yağ oranı düşüktür. Bu bakımdan diyet yapan, kilo vermeye çalışan kişiler doymak için büyük porsiyonlarla ıspanak tüketebilmekteler. Ispanağın içindeki besleyici çözünür lifler, sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışmasını ve dolayısıyla da kişinin daha kolay kilo vermesini sağlar. Ispanaktaki lifler sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardım ederken kabızlık sorunlarının da önüne geçmektedir. Aynı zamanda ıspanak mide sağlığını koruyup bağırsakların düzgün çalışmasını sağladığı için de sık sık ıspanak tüketen kişiler daha kolay kilo verebilirler.
 
   Ispanağın içeriğinde anti kanser özelliği bulunan Flavonoidlerden bol miktarda vardır. Bu sayede ıspanak, mide ve cilt kanserlerini önlemede etkilidir. Ayrıca prostat kanseri oluşumunu da engellediği bilinmektedir’ 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Rusya’dan geldi Yenişehir’de hayvancılık yapıyor

Rusya’dan geldi Yenişehir’de…

10:23 - 4 Temmuz 2020
Yenişehir
Yenişehir mesire alanına kavuşuyor

Yenişehir mesire alanına…

10:19 - 4 Temmuz 2020
Yenişehir
Meyra Madencilikten ‘Kirazlıyayla’ açıklaması

Meyra Madencilikten…

10:06 - 4 Temmuz 2020
Yenişehir
Bilecik Valisi, Yenişehir yolunu inceledi

Bilecik Valisi, Yenişehir…

10:01 - 4 Temmuz 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın “16 ana projeden 6 tanesi tamam”

Yenişehir Belediye Başkanı…

13:20 - 3 Temmuz 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti