Etçil buzağılara 600 lira destek kararı

BURSA'nın Yenişehir ilçesinde büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin yüzü, etçil ırk ile tohumlanan süt ineklerinden doğan buzağıya 600 lira destek verilmesi kararıyla güldü.

Yenişehir 5 Kasım 2019 10:55
Etçil buzağılara 600 lira destek kararı
-A +A

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, Destekleme Tebliği'nde yer alan kararını değerlendiren Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "Bakanlığın bu kararıyla artık, etçil ırkla tohumlanan süt ineğinden doğan her buzağıya 600 lira devlet desteği verilecek. Bu destekleme türü ilk kez uygulanacak. Ülkemizin et açığının kapatılmasına katkı sağlayacak olan bu destekleme kararı hayvan yetiştiricilerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı" dedi.
 
Etçil ırk hayvanı ile tohumlanan süt ineğinden, etçil ırk özellikleri ağır basan buzağıların doğduğunu anlatan Tuna, bu buzağıların eti için kesilmesinin başta ekonomik açıdan olmak üzere herhangi bir kayba neden olmayacağını vurguladı. Bu destek türünün ülke genelindeki et ihtiyacını karşılayacak hayvan varlığı oluşturacağını söyleyen Tuna, "Sütçül ırkla tohumlanan süt ineğinin yavrusu 1 yaşına geldiğinde 300 kilo çekiyor. Etçil ırk ile tohumlanan süt ineğinin yavrusu ise 1 yaşına geldiğinde 400 kiloya kadar ulaşıyor. Ayrıca, yüzde 75 oranında etçil özellikler taşıdığı için kesime uygun oluyor" diye konuştu.
 
Yenişehir'de yılda yaklaşık 20 bin buzağının doğduğunu ifade eden Tuna, bu bu destek kararının hayvan yetiştiricilerini teşvik edeceğini anlattı. Tuna, yetiştiricilerin bu yöntemi uygulamasıyla, kırmızı et açığının gelecek yıllarda önemli ölçüde kapanacağını sözlerine ekledi.

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Kaymakam Seyitoğlu’na,İznik Kaymakamı Recai Karal’dan ziyaret

Kaymakam Seyitoğlu’na,İznik…

10:54 - 19 Eylül 2020
Yenişehir
Yenişehir İHH'dan;  Mülteci Kamplarına Yardım Tırı

Yenişehir İHH'dan; Mülteci…

09:21 - 18 Eylül 2020
Yenişehir
Vekil Işık’tan ziyaret

Vekil Işık’tan ziyaret

09:18 - 18 Eylül 2020
Yenişehir
YENİŞEHİR VE EĞİTİM

YENİŞEHİR VE EĞİTİM

09:20 - 17 Eylül 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti