En kaliteli kurbanlıklar Yenişehir’de

Yenişehir’de Acar Kardeşler Besi çiftliği adı altında besicilik yapan Bahtiyar Acar, Türkiye’nin en kaliteli kurbanlıklarının Yenişehir’de yetiştiğini belirtti.

Yenişehir 30 Temmuz 2018 13:19
En kaliteli kurbanlıklar Yenişehir’de
-A +A

Orhaniye Köyü’nde bulunan modern besihanede açıklamalarda bulunan Bahtiyar Acar, yaklaşan kurban bayramı öncesi kurbanlık satışlarını bitirdiklerini belirterek, "İnsanlarımız kurban alırken bilinçli olmalı. Öncelikle kurban vasfı olmayan hayvanları almamalı. Veteriner kontrolünde olan kurumsal yerler tercih edilmeli. Hayvanların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmeli. Tanımadığınız yerlerden aldığınız kurbanlıkların bazıları kesinlikle kurban vasfı taşımıyor. Bu  nedenle vatandaşımız dikkat etmeli" dedi."TÜM HAYVANLAR KONTROL ALTINDA"

Kurbanlık satışlarını tamamladıklarını belirten Acar, "Şu an büyükbaş hayvanlar 8 bin ile 13,000 TL arasında, küçük başlar ise 1,000 ile 1,500 TL arasında satılıyor. Ucuz kurbanlık satanlara dikkat edilmeli. Kurban vasfı taşımayan hayvanlar olabilir" diye konuştu. Geçen yıla nazaran fiyatların arttığını da belirten Acar, "Özellikle yem fiyatlarındaki artış, fiyatların artmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıl yem çuvalı 44 TL iken bu yıl fiyatlar 75 TL" ifadesini kullandı. "Yenişehir’de yetişen Kurbanlıklar Türkiye’nin en güvenilir ve kaliteli kurbanlıklarıdır"  diyen Bahtiyar Acar sözlerini şöyle sürdürdü; "Yenişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, gerçekten çok sıkı bir şekilde denetleniyor. Yenişehir’e dışarıdan gelen tüm hayvanlar kontrol altında. Kurbanlık vasfı taşımayan hayvanların satışına asla izin vermiyor. Bu nedenle Yenişehir’den vatandaşlarımız güvenerek kurbanlık alabilirler. Ayrıca Yenişehir’de bütün besici arkadaşlarımız bu işi iyi yapıyorlar. Bu işi yapan tüm arkadaşlarımızın modern kesim haneleri var. Profesyonel kasaplar hayvanları tamamen dini usullere göre kesip pay ediyorlar. Gebelik kontrolü yapmadan asla kurbanlık satmıyorlar." Kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna da değinen Bahtiyar Acar sözlerine şöyle devam etti; "Vatandaşlarımız kurbanlık alırken, alacakları hayvanlarda veteriner sağlık raporu ve menşe şahadetnamesi olmasına dikkat etsinler. Küpesi ve pasaportu bulunmayan, çok zayıf, gebe, yeni doğum yapmış, yüksek ateşi, çok genç ve etleri olgunlaşmamış, tüyleri karışık ve mat, bakışları ve dış görünümü cansız, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan hayvanları almasınlar.” Acar Kardeşler olarak son sistem kesimhane ile bu yıl da vatandaşa hizmet vereceklerini belirten Bahtiyar Acar, "Geçtiğimiz yıl bayramın birinci günü, akşam 19:00 gibi bütün kurbanlıklarımızı kesip parçalayıp pay sahiplerine eşit bir şekilde dağıttık. Bu yıl hedefimiz 17:00 gibi tamamlamak. Bunun için tüm hazırlıklarımız tamam" dedi.

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

Anahtar Kelimeler : kurbanlık, yenişehir, bursa,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti