Emeklilerden basın açıklaması

Tüm Emekliler Sendikası Yenişehir temsilcisi Necip Kahraman yazılı bir açıklama yaparak emeklilerin beklentilerini kamuoyuna duyurdu.

Yenişehir 12 Aralık 2018 14:30
Emeklilerden basın açıklaması
-A +A

Atatürk anını önünde yapılan açıklama şöyle: “Tek Adam Rejiminin” ilk bütçesi saray tarafından hazırlanarak bugün mecliste görüşülmesine başlanıyor. Bütçeler sırf ekonomik değil, bir hükümetin emek/sermaye ekseninde tercihlerini hangi sınıftan yana kullanılıyor, güvenlikçi politikalara mı yoksa demokratikleşme hamlelerine mi öncelik verildiğini gösteren çok önemli belgeler konumundadır.

İktidarların kaynağın kimlerden toplanacağı ve nereye harcanacağına dair tercihlerini ortaya koyar. Yaşadığımız ekonomik krizin faturasının kime çıkacağının, krizin etkileri karşısında kimlerin korunacağının işaretleri bütçede verilir.

2019 bütçesi ilk kez Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanıyor. Sistem başkana vergi koymaktan, istenildiği kalemde keyfi harcama yapmaya kadar demokratik bir toplumla bağdaşmayan yetkiler tanıyor. Ayrıca bunun hesabını Meclis dâhil hiçbir organa vermek zorunda değil. Parlamentonun bütçe teklifini reddetmesi halinde bile, bir önceki yılın yeniden değerleme oranına göre ayarlanarak sunulan bütçe yürürlüğe giriyor. 2019 bütçesi “mali disiplin” vurgusuyla “faiz dışı bütçe fazlası” hedefiyle pazarlanıyor. Bu IMF reçetelerinin, neoliberal zihniyetin Türkiye gibi ülkelere dayattığı “kemer sıkma” politikalarının IMF’siz biçimde uygulanmasından başka bir anlamı yoktur.

2018 bütçesi; 762 milyar olarak düzenlenmişti, vergi ve gelirler 697 milyar, bütçe açığı 66 milyar olarak kabul edilmişti. Dolayısıyla %40-50 arasında zamların yapılacağını söylemiştik ve bu oran aşılarak gerçekleşti.

2019 bütçesi 960 milyar olarak ön görülmüş, gelirler 807 milyar, bütçe açığı 93 milyar olarak görülüyor. Bunun anlamı, 2019 yılında 93 milyar lira halka zam olarak yansıyacak. 2019 bütçesinin gelirlerinin %88’ini vergiler oluşturuyor. Toplanan verginin %62 si dolaylı vergi, yani tüketim üzerinden alınıyor. Ülkemizde vergi gelirlerinin, toplam istihdamın 2/3 ü, yani %65 i ücretli emekçilerden karşılandığı dikkate alındığında, 2019 bütçesinde de vergi yükünün yine emekçi, emekli ve dar gelirlilerin sırtına yıkılacağı anlaşılıyor.

ÖTV ve KDV oranları yetmiyormuş gibi, artan oranlı vergi dilimi uygulamasının sürdürülmesi nedeniyle
2019 ücret/maaş zamları daha verilmeden uçup gitmiştir. KESK-AR’a göre 2018 Eylül ayı Açlık sınırı 2.214 TL. Yoksulluk sınırı 6.237 TL. Tek çalışanın aylık harcaması 2.360 TL’dir. Ayrıca emeklilerin %80’i açlık sınırının altında ücret almakta ve bu bütçeyle öyle görünüyor ki bu zam furyası ve ekonomik kriz daha da şiddetlenerek devam edecek ve dar gelirlilerin durumu daha da kötüye gidecek.

İş-Kur verilerine göre 2017 Ocak ayında iş arayan 65 yaş üstü kişilerin oranı % 13 artmıştır. Çalışan ve iş arayan emekli sayısı hızla tırmanmaktadır. 2003 yılında 1’5 milyon olan çalışan ve iş arayan emekli sayısı 2017 yılında 4 milyonu aştı. Çalışan ve iş arayan emeklilerin sayısının giderek artmasının temel nedeni emekli aylıklarının insanca yaşamaya yetecek seviyede olmaması ve giderek düşmesidir.

Türkiye OECD ülkeleri arasında, çalışılan dönemde alınan maaşa oranla en düşük emeklilik maaşı veren ülke konumundadır. TÜİK’ten alınan rakamlar tam gerçeği yansıtmasa da ve Sayıştay raporlarında da belirtilen yolsuzluklar ve usulsüzlükler AKP iktidarını rahatsız etmiş olacak ki çareyi her iki kurumun başkan yardımcılarını görevden almakta bulmuşlar.

Bütçedeki dağılım neyi gösteriyor

Özellikle kamu yatırımlarından 30.9 milyar TL. Sosyal Güvenlikten 10.1 milyar TL harcamaları toplamda 59.9 milyar TL tırpanlayarak ve 16 milyar TL ek vergi toplayarak, toplamda 75.9 milyar TL tasarruf tedbirini övünme konusu yapmaları yanlış bir anlayışa işaret ediyor.

Tasarruf öngörülürken, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin %29 arttırılması, İleri teknoloji ve ihracattan dem vurulurken Sanayi Bakanlığı bütçesinin %4.5 daraltılması, buna karşılık Diyanet bütçesinin %34.5 genişletilmesi bütçenin önceliklerini ortaya koyuyor. Ayrıca Jandarma %47, Emniyet %21, Sahil Güvenlik %27’5’luk ödenek artışları güvenlikçi ve savaş politikalarının 2019’da da devam edeceğini göstergesidir.
BDDK verilerine göre geçen yılsonu itibariyle milyoner sayısı 138 bin 980 idi, bu yılki 9 aylık dönemde bu sayı 187 bin 225 kişiye yükselmiştir. Demek ki krizi fırsata çeviren 50 bin civarında işini bilen vatandaşımız varmış. Gece yarıları bankalardan ucuz dolar alanlar ve yüksek fiyattan yüklü miktarda dolar bozduran bu kişiler kimlerdir, bu güne kadar bir açıklama yapılmadığına göre bu yandaşlar bizce iktidar tarafından korunduğu anlamını taşımaktadır.

Enflasyon 2003’ten beri en yüksek düzeyine, %25.2’ye, işsizlik resmiyette %10.8, gerçekte %16’ya , faizler yüzde 30’ların üzerine, üreticilerin maliyet enflasyonu %45’lere çıkmışken “kriz yok, bu psikolojiktir” sözü kimleri inandıracaktır. Bu psikolojik algı son açıklanan sahte ve inandırıcı olmayan sözde Enflasyon rakamınla emeklilere yılbaşında uygulanacak maaş zammını düşük göstermeye yönelik bir operasyon olduğunun da elbette bilincindeyiz.

Şayet inandırıcı olmak istiyorlarsa; Cumhurbaşkanına yapılan %26’lık zam tüm emekli ve emekçilere uygulansın, Emeklilikte yaşa takılanların yasası çıkarılsın, dolaylı vergiler en az %50 indirilsin. Başta Elektrik, Doğalgaz, su, ulaşım ve çarşı pazarda olağanüstü yapılan zamlar derhal iptal edilmeli, geri alınmalıdır. 5510 sayılı kanun yürürlüğe girmeden önce prim kazanç güncellemeleri belirlenirken enflasyon  oranlarına ve milli gelir artış oranının tamamı dikkate alınmaktayken, 1 Ekim 2008’den sonra prim kat sayıları güncellenmesiyle milli gelirin %30-39;u dikkate alınmaktadır. Bu durum kazançlarda önemli oranda hak kaybına neden oluyor.

5510 sayılı yasa ile aylık bağlamada da değişikliğe gidildi.  1 Ekim 2008 öncesi her bir 360 gün çalışma karşılığı aylık bağlama oranı %2’6 iken, 2008 sonrası her 360 gün için bu oran %2 ye düşmüştür. Böylece yeni düzenlemeyle aylık bağlama oranı her yıl için %2 olarak sabitlendiğinden 25 yıl çalışan sigortalıların aylık bağlama oranında her yıl için ortalama 0’6 puan bir azalma görülmektedir.

Emekliler ne yapıyor ne istiyor?

1-2019 yılı içinde Anayasada yapılacak değişiklikle emeklilerin sendika hakkının tanınıp, parlamentoda emekli sendikaları statü yasasının çıkartılması ve 2020 yılı zammı için sendika ile toplu sözleşme masasına oturulması,

2- Bu 2019 bütçesinde baktığımızda emekli yok, emekçi yok, dolayısıyla halk yok, bizde diyoruz ki hak edilen ve olması gerektiği şekilde emekliye, emekçiye, eğitime ve sağlığa bütçeden pay ayrılmasını istiyoruz,

3- Maaşlarımız en az Cumhurbaşkanı maaşına uygulanan %26 oranında arttırılmasını, 2 maaş tutarında ikramiye verilmesi, Milli gelirden emeklilere pay ve intibak yasasının acilen çıkarılmasını bekliyoruz,

4- Diğer sorunlarımızın çözümü için ise Hükümetle TİS masasına oturarak çözüm bulunulmasına,

5- Son çıkan 5510 sayılı yasada ortaya çıkan belirsizliklerin giderilerek, aradaki kayıpların giderilmesine,

6- Temel tüketim mallarından vergi alınmamasına, her türlü kamusal ulaşımdan emekli ve eşlerinin ücretsiz faydalanmasına,

7- Sağlıkta yapılan tüm kesintiler kaldırılsın, erişilebilir sağlık hizmetleri sağlansın ve hastanelerde Geriatri kliniklerinin açılmasını istiyoruz,

Görülüyor ki bu sistemin değişmesi, Türkiye’nin krizden çıkışı için bir zorunluluktur.

Şimdi TBMM’de, ama hep sokakta ve günlük hayatımızın içerisinde yüksek sesle şu soruyu sormalıyız “bu bütçe kimin bütçesi” Sarayın mı, Halkın mı? Bütçe mücadelesinin ayni zamanda bir demokrasi mücadelesi olduğuna inanıyoruz ve diyoruz ki, %80 nimiz Açlık sınırı, tamamız ise Yoksulluk sınırı altında ve borç batağı içinde yaşam mücadelesi vermekte olan tüm emeklilerimizi Sendikamız çatısı altında üye olup, örgütlenmeye ve de insanca yaşam koşullarımızın kazanılması için hep birlikte sesimizi yükseltmeye, yani mücadele vermeye davet ediyoruz.

Ve yine diyoruz ki, HAKLAR TEPEDEN İNME VERİLMEZ, OLUŞTURULACAK BİRLİK VE ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYLE ALINIR…

Yılmadan yorulmadan tüm demokrasiden yana güçlerle birlikte  mücadelemizi yükselterek bu koşulları değiştirmek elimizdedir ve bizler bu örgütlü mücadelemizi sürdürmekte sonuna kadar kararlıyız. Yaşasın örgütlü mücadelemiz- Yaşasın Sendikamız Emekli Sen.


Kaynak : Harun Sak

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti