Eğitimciler Yenişehir’ de toplandı

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 17 İlçe Milli Eğitim Müdürüyle toplantı yapmak üzere Yenişehir’e bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Dülger İlçe Müdürleriyle gerçekleştirilen toplantı öncesinde, Yenişehir Cezaevi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen protokol kapsamında açılan cezaevi anasınıfını ziyaret etti. Dülger’e, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız ile Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz da eşlik etti.

Yenişehir 11 Temmuz 2019 14:38
Eğitimciler Yenişehir’ de toplandı
-A +A

 
Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 17 İlçe Milli Eğitim Müdürüyle toplantı yapmak üzere Yenişehir’e bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. 
Dülger İlçe Müdürleriyle gerçekleştirilen toplantı öncesinde, Yenişehir Cezaevi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen protokol kapsamında açılan cezaevi anasınıfını ziyaret etti. Dülger’e,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız ile Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz da eşlik etti. 
Dülger, İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle Yenişehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Geride bırakılan 2018-2019 eğitim öğretim yılının değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda, yeni eğitim öğretim dönemine de hazırlıklar kapsamında yürütülecek çalışmalar hakkında istişare gerçekleştirildi. 
Toplantıda ayrıca 2023 eğitim vizyonu kapsamında okul gelişim modeli, başarıyı arttırıcı tedbirler, ortaöğretime geçiş süreciyle ilgili işlemler, il genelinde uygulanan projeler gibi pek çok konuya yer verildi. 
Daha önce okul öncesi eğitimi almamış ve birinci sınıfa başlayacak çocuklara yönelik bu yıl bakanlıkça 26 ilde uygulamaya başlanan okulöncesi yaz okulu programı kapsamında Yenişehir Tahirağa İlkokulunun okul öncesi yaz kursunu ziyaret eden Dülger, minik öğrencilerle etkinliklere katılarak, eğlenerek öğrendikleri anlara ortak oldu. 
Millî Eğitim Bakanlığınca, Temmuz ve Ağustos´ta iki aylık olarak düzenlenen daha önce okul öncesi eğitimi almamış ve birinci sınıfa başlayacak çocuklara yönelik hazırlanan yoğunlaştırılmış program kapsamında verilecek eğitimler ücretsiz olarak 26 ilde eş zamanlı gerçekleştiriliyor. 
Bakanlıkça yürütülen çalışmalar doğrultusunda her çocuğun ilkokula başlamadan önce en az bir yıl okul öncesi eğitimi alması hedefleniyor. 
5 yaşta brüt yüzde 84 olan okul öncesi eğitim oranını daha yükseğe çekmek, sonra da eğitimi zorunlu hale getirmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, yaz tatilinde okullarda oluşacak atıl kapasite de kullanılmış olacak.  
Özellikle 2019-2020 eğitim öğretim döneminde birinci sınıfa başlayacak çocuklar için iki aylık yoğunlaştırılmış anaokulu eğitimleriyle geçmiş yıllarda uygulanan yaz okulu modelinden daha fazla çocuğun yararlanabilmesi için kırtasiye ve beslenme desteği de verilecek. Diğer illerde ise anaokulu eğitimlerine katılacak öğrenciler için Bakanlık kırtasiye yardımı yapacak. Bu kapsamda, anaokulu eğitimleri için okulların donanım ihtiyaçları da karşılanacak.  
Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek için açılan yaz okullarına katılacak çocukların kırtasiye masrafları ile öğle yemekleri Avrupa Birliği (AB) fonlarından karşılanacak. Düzenlenen eğitimler Türkiye´deki Suriyeli öğrencileri de kapsayacak. Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİKTES II) kapsamında açılan yaz okullarıyla Suriyeli öğrenciler de okul öncesi eğitim almaya başladı. 
Bu çerçevede belirlenen yoğun nüfuslu 26 ilden biri olan Bursa’da da Türk ve Suriyeli çocuklara yaz eğitimleri verilmeye başladı. Bursa’da 93 kurumda açılan 183 şube ile 1171’i yabancı 1668’i ise Türk olmak üzere 2839 öğrenciye eğitim verilmeye başladı. 
Çocuklarına anaokulu eğitimi aldırmak isteyen velilerin adreslerine yakın okullara ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine giderek taleplerini bildirmeleri gerekiyor. 
İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve 17 İlçe Milli Eğitim Müdürleri daha sonra Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu ve Belediye Başkanı Davut Aydın’la yemekte bir araya geldiler.
Ebru Ergül

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
”Yenişehir ovası ve İznik gölü gözden çıkarılmış”

”Yenişehir ovası ve İznik…

10:09 - 2 Haziran 2020
Yenişehir
Korona, Lastik Değişimini Unutturdu

Korona, Lastik Değişimini…

11:00 - 1 Haziran 2020
Yenişehir
Yenişehir normalleşmeye rahat giriyor

Yenişehir normalleşmeye rahat…

19:15 - 31 Mayıs 2020
Yenişehir
Yenişehir İlçe Tarım Müdürü Hakan Aranmaz  “İyi başlangıç oldu”

Yenişehir İlçe Tarım Müdürü…

19:15 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Seyitoğlu’ndan yaşlılara ziyaret

Seyitoğlu’ndan yaşlılara…

09:40 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

09:30 - 28 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti