Doğa Koleji'nden 3214 proje ile rekor başvuru

Proje modelli eğitim anlayışıyla, bilimsel araştırma projelerinde her yıl rekor başarılar elde eden Doğa Koleji öğrencileri, bu yıl toplam proje sayısında 3214’e ulaşarak özel okullar arasında yeni bir rekora imza attı.

Eğitim 10 Ocak 2019 12:44
Doğa Koleji'nden 3214 proje ile rekor başvuru
-A +A

Kodlama-Robotik alanında geliştirilen tarımsal sulama konulu proje Türkiye birinciliğine layık görülürken, öğrenciler soğan ekstresinden ürettikleri antibakteriyel kremin de patentini aldı. Ankara, İstanbul, Konya, Samsun ve Malatya bölgesinden olmak üzere toplam 17 proje bölge sergisine ve ödül törenine davet edildi.
 
Genel Müdür Ali Rıza Lüle, geçen yıl Doğa Koleji öğrencileri tarafından TÜBİTAK’ta lisede 322, ortaokulda 84 proje başvurusu yapıldığını anlatırken, ‘Doğa Koleji öğrencileri, bu yıl özel okullar arasında yeni bir rekora imza atarak TÜBİTAK için sayısı 1000’in üzerinde, toplamda ise 3214 proje geliştirdi. Projelerde aktif olarak yer alan öğrenci sayısı 6 bini aştı. Lise çağında teknoloji üreten öğrencilerimizle gurur duyuyoruz’ dedi.
 
Kansere çözüm arıyorlar
 
Doğa öğrencileri; uluslararası prestijli yarışmalar arasında yer alan MOSTRATEC’te, ‘Rahim Ağzı (serviks) Kanserine Alternatif Çözüm Yolları’ projesiyle dünya ikinciliği ve ‘Meme Kanserine Alternatif Çözüm Yolları’ projesi ile, geçen yıl dünya dördüncülüğü elde etti. Bu yıl ise, ‘Kanseri Yenen Mucize: Grifola Frondosa Mantarının C Vitamini ile Dansı’ projesinin MOSTRATEC’e davet alması ve dünya ikinciliği elde etmesinin yanında; ‘Alglerden Gıda Boyası Üretilmesi’ projesi de MOSTRATEC’e davet aldı.
 
Konya Bilim ve Araştırma Merkezi’nin TÜBİTAK ile düzenlediği yarışmada, din ve ahlak alanında ‘Toplumsal Değerler ve Sosyal Sermaye’ tarih alanında ‘Ortadoğu Barışı’ konularında hazırlanan makaleler, Türkiye ikinciliği ve  dördüncülüğünü getirdi.
 
Bu yıl ki proje başarıları arasında Harvard IJAS’e şimdiden 6 proje ile davet alan öğrenciler Robotik, Fizik, Edebiyat, Matematik, Coğrafya ve Biyoloji alanlarında öğretmenlerinin danışmanlığında geliştirdikleri projeler ile ülkelerini ve Doğa Koleji’ni başarıyla temsil etme şansını yakaladı.

Doğa'dan bir ilk 
  
Türkiye’de ve dünyada bir ilk olarak; Doğa Koleji tarafından geliştirilen Doğa Kişilik Temelli Yönlendirme Testi (D.K.Y.T), öğrencilerin kendi merak ve tercihlerinin yanında, kişilik özelliklerine de uygun projelere yönlendirilmelerini sağlıyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti