Değişen akademik takvime öğrenci isyanı!

Uludağ Üniversitesi’nde dönem sonunda akademik takvimde yapılan değişikliklere öğrenciler tepki gösterdi. Final ile bütünleme sınavlarının 1 gün arayla yapılacak olmasına tepki gösteren Öğrenci Konseyi Başkanı Mücahit Mert, "Dersi geçemeyecek olan öğrenciler nasıl bir günde sınava hazırlanacak?" dedi.

Eğitim 8 Ocak 2019 11:40
Değişen akademik takvime öğrenci isyanı!
-A +A

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde toplanan öğrenciler adına açıklamayı Öğrenci Konseyi Başkanı Mücahit Mert yaptı. Mert, yaptığı açıklamada dönem sonunda akademik takvimde yapılan değişikliklere tepki gösterdi. Final sonuçlarının açıklanmasıyla ve bütünleme sınavları arasında bir gün olduğunu dile getiren Mert, "Dersi geçemeyecek olan öğrenciler nasıl bir günde sınava hazırlanacak? Daha uygun olsun diye uçak biletlerini önden alan öğrenciler son anda değiştirilen akademik takvim nedeniyle maddi sıkıntı yaşayacak. Yeni akademik takvim ile güz döneminde bir buçuk ayda yapılan vizeler bahar döneminde sadece bir haftada yapılmak isteniyor. Bir buçuk ayda açıklanamayan sınavlar bir haftada adaletli bir şekilde nasıl açıklanacak? Bu öğrenciler çalışma zamanı nasıl yaratabilir?" dedi.
 
"Öğrencinin aklıyla alay etmektir"
 
Üniversite yönetimine konuyla alakalı pek çok kez dilekçe verdiklerini dile getiren Mert, "Arkadaşlarımızdan yüzlerce dilekçe topladık ve bunları rektörlüğe teslim ettik. Üniversite Rektörlüğümüz yine tek bir dilekçeyle bu talepleri reddetti. Vize sınavları ders işlenen zaman aralığında yapıldı ve bu süreç bir buçuk ay üzerine yayıldı. Ciddi manada şaka gibi. Bu olay öğrencinin aklıyla alay etmektir. Uludağ Üniversitesi’nde vize ile final sınavları arası 2 haftadır. Bir öğretim görevlisinin 3 bin tane öğrencisi varsa 3 bin sınav kağıdını okuyacak ve 2 gün içerisinde sisteme girecek. Bu öğrenciler arasından sınavı geçemeyecek olan varsa bir gün sonra bütünleme sınavına girecek. Üniversite yönetimi, ‘Sizler üst düzey bilgi sahibisiniz. Hepiniz birer bilim insanısınız. 12 saatte çok rahat bir şekilde bu dersleri geçebilirsiniz’ diyor. Bizlerin bilgi düzeyini bu kadar yüksek gördükleri için kendilerine teşekkür ediyoruz" eleştirisinde bulundu.
 
Tadilat olan sınıfta sınav

 
Vize zamanı okulda tadilat çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Mert, "Makine mühendisliği okuyan arkadaşlarımızın sınav olduğu sınıfta aynı anda tesisat çalışması yapılıyor. Öksürük sesinden dolayı bile kafası karışan öğrenciler tesisat tamiri yapılırken vizeye girmek zorunda bırakılıyor" diye konuştu.
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti