CUMHURİYET KADINLARINDAN 5 ARALIK AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Yenişehir 12 Aralık 2019 09:17
CUMHURİYET KADINLARINDAN 5 ARALIK AÇIKLAMASI
-A +A

Ebru  ERGÜL/ Özel Haber 

 Açıklamada şu görüşlere yer verildi; “5 Aralık Türk Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının Yıldönümü ve Derneğimizin kuruluşunun 22.Yılı Kutlu Olsun. Türk Kadının Avrupa’nın, dünyanın onlarca ülkesinden, onlarca yıl önce kazandığı Seçme ve Seçilme Hakkının yıldönümü olan 5 Aralık tarihi, aynı zamanda Cumhuriyet Kadınları Derneğimizin de kuruluş yıldönümüdür. 5 Aralık tarihi derneğimizin kuruluş günü olarak özellikle seçilmiştir. Aslında bir kadın devrimi olan, Türk Kadınını Cumhuriyetin öznesi yapan, Cumhuriyet Devrimlerinin en önemlisi Kadınların Siyasal Haklarının verildiği yasal düzenlemedir” dedi.
 
‘VİTRİN SÜSÜ’ 
 
Kadının insan haklarının ve bu bağlamda siyasal haklarının yasalarda yer almasının yeterli olmadığını söyleyen Dernek Başkanı Serpil Kayar, “ Önemli olan bu hakların kullanılabilmesidir. Yani yaşama geçmesidir. İşte 85 yıl sonra geldiğimiz yer bir arpa boyu yol alamayışımızdır. Yaşadığımız gerçek; hala erkek meclisler, göstermelik oranda kadın temsilciler. Aynen  ”Vitrin Süsü” deyiminin göstergesi. Hala kadınların ve onların çocuklarının kaderini, geleceğini, erkek çoğunluklu meclisler belirliyor” diye konuştu. 
 
‘MECLİSTE SEMBOLİK OLARAK VARIZ’
 
Nüfusun yarısını oluşturan kadınların, karar verici meclislerde ancak sembolik olarak yer aldığını belirten Kayar,  “Siyasette kadınların kaderi erkeklerin iki dudağı arasında. Seçiciler ve liste yapıcılar hep erkek. Nadir sayıdaki kadın seçicilerde aslında erkek egemen siyasetin hizmetkârlarıdır. Listelere kendilerine söylenen erkekleri yazarlar. Hepsini tek tek biliyoruz ve asla affetmiyoruz. Ülkemizde cinsiyet ayrımcılığının en ağır biçimde yaşandığı alan siyasettir. Kadınların siyasal haklarının gaspı, tüm haklarının ihlaline, gaspına neden olmaktadır. Günümüzde kadınlar bırakın siyasal haklarını, birincil insan hakkı olan yaşam haklarının peşine düştüler. Kadın cinayetlerindeki artış bir kadın kırımı noktasına gelmiştir” ifadelerini kullandı. 
 
‘MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
Kadınların siyasette karar verici, yasa yapıcı oranlarda var olursa kadın cinayetlerinin engelleneceğini ve ülkenin tüm yakıcı sorunlarının da çözebilecek kapasitede olduğunu değinen Serpil Kayar, “Şunu hatırlatmak isteriz ki dünyada yüzyıllardır süren Kadın hakları Mücadelesinde ilk talep edilen hak Siyasal Hak olmuştur. Bu konudaki ilk yazılı belge 1791 tarihli Fransız “Kadın Yurttaş Beyannamesinde” yer alır. Fransız kadını ”madem erkekler gibi giyotine gidiyorum, erkekler gibi benimde oy hakkım olmalı” demiştir. Bu talebin bedelini giyotinde can vererek ödeyen Fransız Kadını siyasal haklarını bu beyannameden 154 yıl sonra ve Türk Kadınından da 11 yıl sonra kazanabildi. Dünyadaki ilk kadın örgütlü Kadın Hakları Mücadelesini canları, kanları pahasına veren İngiltere deki Suprajet’ler de öncelikle oy hakkı talep ediyorlardı.Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, Türk Kadınına Siyasal Haklarını veren ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e, Tunalı Hilmi Bey’e, Türk Kadınlar Birliği kurucu Başkanı Nezihe Muhittin Hanımefendiye, Atatürk’ün eşi Latife Hanımefendiye ve 1934 Meclisinde Kadınların siyasal haklarının verilmesi, için oy veren tüm milletvekillerimize sevgi saygı ve şükranlarımızı yineliyoruz. Ruhları şad olsun. Biz Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, kuruluş amaçlarımızın başında gelen Kadının Siyasal Haklarının yaşama geçmesi için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm Cumhuriyet Devrimleri gibi bu devrimi de gerekirse canımız, kanımız pahasına koruyacağız, geliştireceğiz, yaşama geçireceğiz” açıklamalarını yaptı. 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti