Cumhuriyet kadınları kanal istanbul'a karşı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yenişehir Şubesi KANAL İSTANBUL projesine hayır dediler.

Yenişehir 30 Aralık 2019 10:04
Cumhuriyet kadınları kanal istanbul'a karşı
-A +A

Belkız EFE / Öze Haber 
 
Cumhuriyet Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar imzası ile yapılan yazılı açıklama ile projeye karşı olduklarını belirten dernek üyeleri açıklamada şu görüşlere yer verdiler, “İstanbul Kanalı ile projesine, Türkiye'nin en büyük kadın derneği olarak HAYIR  diyoruz. İstanbul şubelerimiz üyelerimizi de seferber ederek günlerdir T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmek üzere Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’ne itiraz başvurularını yapıyorlar.Sayın Cumhurbaşkanımızın "en büyük hayalim" dediği İstanbul Kanalı projesi kararında ki büyük ısrar  İstanbul Boğazı üzerindeki tehlikeli madde geçişi ile ilgili yükü azaltmaktır. Ancak tehlikeli madde  taşıyan tankerlerin trafiği petrol boru hatlarının hayata geçmesiyle önemli ölçüde azalmış ve Türkiye buna çözüm üretmiştir. Montrö ve Lozan antlaşmaları Türkiye’nin sınır ve egemenlik hakları üzerinde omurga niteliği taşıyan antlaşmalardır ve hiçbir şekilde Türkiye Boğazlar üzerindeki Egemenlik haklarına zarar verecek, bir tartışma yaratacak uygulamalar içine girilemez” dedi.
Başkan Serpil Kayar, “İstanbul Kanalı projesi; Montrö antlaşması ihlal edilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin Boğazlar üzerindeki egemenlik haklarının ortadan kaldırılması, Türkiye’nin jeopolitik olarak bütünlüğünün ve çıkarlarının gözetilmemesi, Ülkemizin güvenliği hiç düşünülmeden hareket edilmesi, Bölgede tarım, hayvancılık ve balıkçılığın zarar görecek olması, Su kaynaklarının zarar görecek olması, Ekolojik sistem ve iklimin değişmesini sağlaması, Trafik ve nüfusun artarak bölgenin tüm yapısının değişecek olması, Toplam maliyetinin şimdilik kaydıyla 20 milyar dolar olarak öngörülen bu proje ile çocuklarımızın geleceğine aktarılacak kaynakların ziyan edilmesi gerekçeleriyle karşı çıkıyor kabul etmiyoruz. Anneler tencerem kaynasın, çocuğum iş bulsun derdinde” diye konuştu.
 
Kasım 2019 verilerine göre ülkede dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2075 TL,  yoksulluk sınırı ise 6760 TL olduğunu belirten Kayar, “Ülkemiz çok zorlu zamanlardan geçiyor. Mehmetçiğimiz güneydoğu sınırımızın güvenliğini sağlamak için  operasyon üzerine operasyon yapıyor. ABD ülkemizin birliği ve bütünlüğüne karşı çeşitli faaliyetler üretiyor. Türk kadını olarak hepsine dayanırız, göğüs gereriz ve bugünleri de aşarız. Ama bu ülke gerçeklerine uymayan hayallerinizden vazgeçin. Ülkemizin artık MEGA projelere değil ÜRETİM SEFERBERLİĞİNE   acilen  ihtiyacı vardır. Kamu kaynakları çocuklarımızın geleceğini kurtarmak, ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlamak ve ekonomik olarak güçlendirmek için üretime harcanmalıdır.  Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak İstanbul Kanalına HAYIR diyoruz” ifadelerini kullandı. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan Özel;  “ Kirazlıyayla mutlu haberi bekliyor”

İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan…

10:30 - 10 Ağustos 2020
Yenişehir
“Taban fiyatları revize edilmeli”

“Taban fiyatları revize…

10:33 - 7 Ağustos 2020
Yenişehir
Yenişehir'de kurulan uçuş okulunda pilot eğitimleri başlayacak 'HEDEF 250 PİLOT'

Yenişehir'de kurulan uçuş…

09:19 - 6 Ağustos 2020
Yenişehir
“BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR”

“BAYRAMLAR KARDEŞLİKTİR”

10:56 - 5 Ağustos 2020
Yenişehir
SEYİTOĞLU DENETİMDE

SEYİTOĞLU DENETİMDE

10:55 - 5 Ağustos 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, “Bayram öncesi ve sonrası dezenfekte çalışmalarımız sürdü”

Başkan Aydın, “Bayram öncesi…

11:00 - 4 Ağustos 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti