Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 8'inci kez video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulunuyor...

Güncel 18 Mayıs 2020 19:44
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
-A +A

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar:
 
Aziz Milletim...
 
Rabbimden milletimiz ve İslam alemi için huzura ve esenliğe vesile kılmasını temenni ediyorum.
 
İçişişleri Bakanlığımız tarafından oluşturulan Vefa Destek Gruplarına yapılan saldırı farklı araçlarla olsa da aynı gayeye yöneliktir.
 
Varlık sebeplerini bu ülkenin çöküşüne, yıkılışına ve milletin acı çekmesine bağlayanların gerçek yüzlerine yaptıkları makyajalar artık yetmiyor. Küçük siyasi çıkarlar uğruna, eli kanlı teröristlerle gizli ittifaklar içerisine girenlerin yakasından milletimizin eli eksik olmayacaktır.
 
Darbe, kaos, felaket çığlığı yapanlar cevabı milletimizden alacaklardır. Türkiye önümüzdeki dönemde sadece salgını yenmekle kalmayacak aynı zamanda bu hastalıklı siyasetin temsilcilerinden de kurtulacaktır. 
 
Salgın döneminde 65 yaş üstü ve milletimize hizmet için gece gündüz demeden çalışan Vefa Sosyal Gruplarına teşekkür ediyorum.
 
Aziz Milletim..
 
Bu haftaki kabine toplantımızın en önemli konusu salgınla ilgili gelişmelerdi.
 
Fiziki mesafeye riayet ve sağlık sektörünü gücünü yüksek tutma gibi gündemdeki konular başarıyla devam ediyor. 
 
Dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu yeni dönemi Kontrollü Sosyal Hayat olarak tanımlıyoruz. Evden çıktığımızdan andan yeniden eve girene kadar maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Maske mesafe temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmezi olacaktır.
 
Sosyal hayatın her alanında 1,5 - 2 metrelik mesafemizi koruyacağız. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkıp kalabalığa karışmamak çok önemlidir. Temizlik ve gıda sektöründe hiçbir sıkıntımız yoktur. 
 
Aldığımız yeni personeller ve imkanlarla sağlık alt yapımızı daha da güçlendiriyoruz.   
 
Hastanelerimizde tedavi gören vaka sayısı oldukça düşük düzeydedir. Hizmete açtığımız, açmak üzere olduğumuz hastane ve personelle sağlık altyapımızı daha da güçlendiriyoruz. Başakşehir Hastanesi'ni Japonya Başbakanı ile perşembe günü açıyoruz. Cam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak ismini belirledik. Cam bizi Sakura Japonya'yı temsil etmesini istedik.
 
Son 2 ayda elde ettiğimiz tecrübeler sayesinde hem tedbir, hem teşhis hem de tedavi konusunda ciddi bir bilgi birikimine sahip olduk. Hastalığın yayılma hızını kontrol alma sistemimiz ve tedavi yöntemlerimiz takdir görüyor. 
 
Vatandaşlarımızdan kurallara riayet etmesini istiyorum. Tek bir ihmalin daha ağır sonuçlar ortaya çıkarttığı bu durumda bu süreci hep birlikte sahiplenmeliyiz.
 
Normalleşme takvimini adım adım uyguluyoruz. 
 
Aradan geçen bir haftalık dönemde bazı illerimizdeki küçük sıkıntılar dışında bu uygulamalar sorunsuz devam ediyor. Geçen hafta, berber kuaför AVM gibi yerler yeniden faaliyet geçti.
Genel olarak bu uygulamanın iyi gittiğini görüyoruz. Kısıtlamaları kaldırdığımız 7 ilimize geçtiğimiz hafta 9 ilimizi de ilave etmiştik. Hala 15 ilimizde devam eden kısıtlamalara riayet eden vatandaşlara teşekkür ediyorum.
 
Salgın tedbirlerinden olumsuz etkilenen vatandaşlarımızı da ihmal etmiyoruz. Vatandaşlarımıza biner lira nakit sağladık. 5,5 milyon dar gelirli vatandaşımıza biner lira nakit desteği sağladık.
 
Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesi gereken rehberler yayınlandı.
 
YENİ NORMALLEŞME ADIMLARI
 
Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde rehberler yayınlandı.
 
24 Mayıs Pazar saat 14.00 ile 20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız sokağa çıkabileceklerdir.
 
Bu hafta çarşamba ve cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması yine devam edecek.
 
Arife gününden bayramın son gününe kadar 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.
 
15 ilimiz için geçerli olan seyahat kısıtlaması 15 gün daha uzatıldı.
 
29 Mayıs cuma gününden itibaren camilerimizi ibadete açıyoruz. Cemaatle namazı yine kurallar içinde ifa edeceğiz
 
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ
 
29 Mayıs Cuma günü öncelikle valilikler ve müftülüklerle ilgili şartları uygun camilerlerle ibadete açıyoruz. Bu cemaatle namazı tabiki kurallar içerisinde ifa edeceğiz. Yeni eğitim öğretim yılı Eylül ayında başlayacaktır. Kreşler ve gündüz bakım evleri 15 Haziran'da faaliyete geçecektir. Çarşamba günü 23. dönem adli yargı hakim savcılarımızın kura törenine video konferans yöntemiyle katılacağız.
 
Açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkumun mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır.
 
Bayramdan sonra inşallah DSİ'nin ülkemizin birçok yerindeki barajlarının açılışlarını yapacağız.
 
Yargı başta olmak üzere pek çok alanla ilgili reform hazırlıkları kesintisiz devam ediyor.
 
Bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın her biri sorumluluk alanlarıyla ilgili yoğun çalışmalar sürüdürüyor. Salgın sonrası ekonomik ve siyasi iklimin planlarını şimdiden yapmaya başladık. Üretimde ihracatta istihdamda kaybettiğimiz her şeyi çok daha kısa sürede geri alma niyetindeyiz. Üretimde ihracatta istihdamda kaybettiğimiz her şeyi çok daha kısa sürede geri alma niyetindeyiz.
 
2018 Ağustosunda maruz kaldığımız sinsi saldırının ardından aldığımız tedbirler sayesinde bu atağı boşa çıkardık. Ülkemize karşı ekonominin kurallarıyla izah edilemeyecek bu tür kumpaslara girişerek Türkiye ile hesaplaşmaya kalkanlara da bunun bedelini ödetiyoruz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti