Civanperçeminin faydaları saymakla bitmiyor

Yenişehir 14 Aralık 2019 10:38
Civanperçeminin faydaları saymakla bitmiyor
-A +A

Ebru Ergül / Özel Haber

Bitkisel kaynaklardan eskiden bu yana faydalanılmaktadır. Hem tedavi hem de farklı hastalıkları desteklemek amacıyla kullanılan etkili bir şifa kaynağı olan bu bitkilerden biri de civanperçemi bitkisidir ve birçok soruna iyi gelen kapsamlı bir içeriğe sahiptir.
Yenişehir’de faaliyet gösteren Deniz Aktariye sahibi Ali Deniz, Bitkilerin ilaçlardan önce tedavi amaçla kullanılması, günümüzde de birçok ilaçta bu bitki özlerine başvurulması bitkilerden sağlık amaçlı yararlanmanın en büyük etkisi olduğunu belirterek, “Bitki özlerindeki doğal içerikler başlı başına vücuda fayda eder. Farklı hastalıklarda destek tedavi amacıyla bunlar kullanılabilir.  İlaç tedavisine ek olarak bitkisel çözümlerden faydalanılmaktadır. Etkili bir şifa kaynağı olan civanperçemi bitkisi de birçok soruna iyi gelen kapsamlı bir içeriğe sahiptir” dedi.
  
Birçok bitki gibi Civanperçemi bitkisinin faydaları özellikle kadın hastalıkları üzerinde epey etkili olduğunu belirten Ali Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ancak birçok bölümde de faydalarını görmek mümkündür. Civanperçemi bitkisi özellikle ağrılı adet dönemi yaşayan kadınlarda ağrı azaltan etki gösterir. Geciken adet kanamalarının zamanını ayarlar. Az kanama durumlarında civanperçemi çayı adet söktürücü olur. Menopoz ve çocukluktan ergenliğe geçiş dönemlerinde yaşanan düzensiz adet süreçlerini iyileştirir. Menopoz dönemlerinde görülen ruhsal sıkıntıları, sebepsiz terleme ve sıkıntıyı yok eder. Daha rahat bir süreç geçirilmesini sağlar.Beyaz akıntı, rahim kanseri yumurtalıklarda iltihaplanma sorunlarında düzenli civanperçemi çayı içilebilir.Oturma banyosunda suyun içine atılan civanperçemi, kadınların üreme organlarında oluşan hastalıklarda iyileştirici etki sağlar. Yarım banyo yapma işlemi için 100 gr kadar civanperçemi soğuk su içerisine atılır. Bir gün bekletilip diğer gün kaynayana kadar ısıtılır banyo suyuna bu su eklenir. Böbrek kısımlarının suyun dışında olması önemlidir” diye konuştu.
Midede oluşan farklı çok sayıda rahatsızlığa karşı civanperçemi çayı içebileceğini söyleyen Deniz, “Ülser ve mide kanseri başta olmak üzere mide kanamaları gibi sorunlarda da riskleri en aza indirmektedir. Bağırsak hareketlerini düzenleyen civanperçemi iştah açıcı ve aynı zamanda gaz söktürücü bir bitkidir. Hazımsızlığa iyi gelir, ayrıca dışkılamayı da kolaylaştırır. Ateş düşürücü ve balgam söktürücü etkisi sayesinde soğuk algınlığı ve öksürük hastalıklarında etkilidir. Migren baş ağrılarına iyi gelmektedir. Kalp damar rahatsızlıklarında iyileştirici etki sağlar.Yüksek tansiyonu düşürdüğü bilinmektedir.Bitki taze kullanılarak suyu sıkılırsa ve bu su içilirse nefes yollarını açar.Cilt bakımında kullanılabilir. Kadın ya da erkeklerde sivilce sorunlarını yok eder. Ayrıca izlerin de giderilmesinde etkilidir. Bu işlem için 1 bardak sıcak suya1 kaşık civanperçemi konur. 20 dakika boyunca bu şekilde demlendirilir ve sonra pamuk yardımı ile yüze sürülür. Düzenli olarak uygulama yapılırsa çökük olan bölümler iyileşmeye başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

CİVANPERÇEMİ NASIL KULLANILIR?

Kullanımının da son derece basit olduğunu beliren Deniz, “Civanperçemi nasıl demlenir sorusuna yanıt aramak gerekirse uygulaması son derece basit şekilde gerçekleşir.

1 su bardak su kaynatılır.
1 tatlı kaşığı civanperçemi kaynamış suya eklenir.
10 dakika demlenmesi beklenir.
Süzülür ve bu şekilde içilir.
İçine önceden soğuk şekildeki suya civanperçemi katarak kaynatma yapmamak gerekir. İçindeki etkin maddelerin ölmesi nedeniyle bu ayrıntıya önem verilmelidir. Bu nedenle demleme ve süzme yöntemi kullanılmalıdır. Bu hazırlanan demleme çayın taze şekilde içilmesi gerekir. Bekletilen çay içilmemelidir. Aksi halde zararlı olabilir. Bekledikçe maddeler değişebilmektedir” diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti