Çiftçiyi Sevindiren Haber

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde buğday, arpa, mısır, ayçiçeği ve pancar üreticilerine müjdeli haber geldi.

Yenişehir 30 Nisan 2020 09:30
Çiftçiyi Sevindiren Haber
-A +A

Ebru Ergül /Özel Haber
 
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, Türkiye Şeker Fabrikaları ve Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Hakan Çelik'in de katıldığı toplantıda çiftçilere sevindirici haberler verdi.
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Davut Aydın:’’Zor günlerden geçtiğimiz bu süreçte, çiftçilerimizin yüzünü güldürecek müjdeli bir haber vermek nasip oldu. Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın talimatlarıyla çiftçilerimizi bilgilendirmek üzere ilçemize gelen Türkiye Şeker Fabrikaları Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Hakan Çelik’i misafir ettik. Ülkemizde zirai anlamda tarihi bir adım atıldı. Artık hububat üretiminde de sözleşmeli tarıma geçilerek, Buğday, Arpa, Mısır ve Ayçiçeği üreticileri ile sözleşme imzalanarak çiftçilere ekim ve sulama dönemlerini kapsayan avansların verilecek. Ayrıca hasat sezonunda TMO tarafından açıklanan fiyatın % 2 daha fazlasının fiyatı ile üreticiden alınarak, ürün teslimatından 5 gün sonra ödemeler gerçekleştirilecek. ‘’ ifadelerini kullandı.
 
Çiftçiye yeni bir pazar açacak, piyasayı dengeleyecek olan uygulamanın sayısız yararı olacağını belirten Hakan Çelik, "Şekerpancarı ekip ekmediğine bakmadan bizimle sözleşme yapan her çiftçiden bu ürünleri alacağız. Sözleşmelerin imzalayan çiftçilerimize avans ödenecek. Alımlarda, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) belirlediği fiyatların yüzde 2 daha fazlasını uygulayacağız. Ödemeler 5 gün içinde gerçekleştirilecek.  Hedefimiz çiftçimiz kazansın, ülkemiz kazansın" diye konuştu.
Bilgilendirme toplantısına katılan Tarım ve Orman Müdürü Hakan Aranmaz, Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş ve Susurluk Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü M. Ali Keskin de yeni uygulamanın yararlarını anlattılar.
 Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Yenişehir normalleşmeye rahat giriyor

Yenişehir normalleşmeye rahat…

19:15 - 31 Mayıs 2020
Yenişehir
Yenişehir İlçe Tarım Müdürü Hakan Aranmaz  “İyi başlangıç oldu”

Yenişehir İlçe Tarım Müdürü…

19:15 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Seyitoğlu’ndan yaşlılara ziyaret

Seyitoğlu’ndan yaşlılara…

09:40 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

09:30 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti