Çiftçinin yüzü gülmüyor

Sofralardaki yerini almaya başlayan kışlık sebzeler, çiftçiyi sevindirmedi. Geçen yıla göre daha fazla üretim yapan çiftçiler, talebin az fiyatların düşük seyretmesinden yakınıyor.

Yenişehir 11 Kasım 2019 09:31
Çiftçinin yüzü gülmüyor
-A +A

Mustafa EFE / Özel Haber
 
Yenişehirli çiftçiler, temmuz ayında tarlalara ektikleri kışlık sebzelerin hasadına başladı. Kışlık sebzelerin satışından bekledikleri kazancı elde edemeyen çiftçiler, havaların soğuyup talebin artmasını bekliyorlar. 
 
   Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, bugünlerde satışı gerçekleştirilen kışlık sebzelerden elde edilen kazancın beklentileri şimdilik karşılamadığını belirtti. Geçen yıl 1,5 TL ile 5 TL arasında değişen fiyatlardan satılan karnabaharın tanesinin 1TL’ye kadar gerilediğini vurgulayan Aktaş, “Geçen yıl karnabahardan para kazanan çiftçiler, bu yıl bu ürünün ekim alanlarını genişlettiler. Karnabahar ekilen alanlar 3 bin dönümden 5 bin dönüme çıktı. Üretim artınca fiyatlar da düştü. Üreticimizi sürekli fazla ekim yapmamaları konusunda uyarmamıza rağmen yine bir yıl önce para yapan ürüne yöneliyorlar ve zarar ediyorlar” dedi.
 
   Brokoli, turp ve ıspanakların satış fiyatlarının ise geçtiğimiz yıla göre değişmediğini söyleyen Aktaş, brokolinin 1,5 TL, turpun 40-50 kuruş, ıspanağın ise hiç satılmadığını belirtti. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Geçen yıl 50 kuruş ile 1 TL arasında satılan lahananın bugünlerde 40 kuruşa alıcı bulduğunu ifade eden Aktaş, geçen yıl 2,5 TL’den satılan pırasaya 1 TL ile 1,20 kuruştan alıcı çıktığını ifade etti. 
 
   Tüccara ocak ayına değin sürecek olan satışlarda kışlık sebzelere verilen fiyatların, hava sıcaklığına göre değiştiğini vurgulayan Aktaş, “Kışlık sebzelere talebin, havaların soğumasıyla birlikte artacağına inanıyoruz. Bununla birlikte satış fiyatlarının da artmasını bekliyoruz” diye konuştu. 
 
 Yenişehir'de yetiştirilen kışlık sebzeler, alım yapan tüccarlar tarafından Bursa, İstanbul ve Ankara'daki hallere götürülüyor. Bazı alışveriş mağazalarının temsilcileri de ilçeye gelerek çiftçilerden 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Başkanımız Aydın, mehter takımını ziyaret etti

Başkanımız Aydın, mehter…

10:55 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse;   “AKBIYIKLILAR ÜVEY DEĞİLDİR”

CHP Yenişehir İlçe Başkanı…

10:53 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
Sıkıntı düğün salonlarında değil, mahalle aralarında

Sıkıntı düğün salonlarında…

10:52 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
ÇEVRE YOLUNA ONARIM

ÇEVRE YOLUNA ONARIM

12:14 - 10 Temmuz 2020
Yenişehir
Bilal Kuyumculuk hizmete açıldı

Bilal Kuyumculuk hizmete…

12:15 - 9 Temmuz 2020
Yenişehir
Cumhuriyet Savcılarına veda yemeği

Cumhuriyet Savcılarına veda…

11:32 - 9 Temmuz 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti