ÇİFTÇİ YAĞMUR BEKLİYOR

Yenişehir'de sebze ve meyve hasadını tamamlayan çiftçiler buğday ekimlerine geçmeye hazırlanırken yağmur yağmaması çiftçileri kara kara düşündürüyor.

Yenişehir 7 Kasım 2019 10:34
ÇİFTÇİ YAĞMUR BEKLİYOR
-A +A


 
Mustafa Efe/ Özel Haber
 


Yenişehirli çiftçiler, sonbaharın bitimine sayılı günler kala umutlu bekleyişlerini sürdürüyor. Her yıl bu aylarda yağışlı günlerin yaşandığını ifade eden Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, “Kasım ayı geldi ve hâlâ yeterli yağmur yağmadı” dedi.

   Yağışların olmamasının bugünlerde en çok buğday ve arpa yetiştiricilerini olumsuz etkilediğini belirten Aktaş, “Her yıl ekim ayında başlayan ve aralık ayına kadar süren buğday ve arpa ekimleri, yağışların az olması yüzünden güçlükle gerçekleştiriliyor. Kuru toprakta ekim çalışmalarını gerçekleştirmek güç oluyor. Özellikle bu ay buğday ekimine başlanacak olan tarlalara da yağışların olumlu yansımaları olacak. Yağmur gören tarlalar daha kolay sürülerek buğday ekimine hazır hale getirilebiliyor. Ancak sıkıntı bununla da kalmıyor. Buğdayın gelişimini tamamlaması için yağmur ya da kar yağışının olması gerekiyor” diye konuştu.

   Buğday ve arpaların acil olarak yağmur beklediğini ifade eden Aktaş, beklenen yağışların gelmemesi durumunda önemli ölçüde verim düşüklüğünün yaşanabileceğini söyledi. Aktaş, “Yenişehir'de 120 bin dönüm alana buğday ekimi yapılıyor. Ekim yapılan arazilerin büyük çoğunluğu kırsal bölgelerde. Bu nedenle takviye amacıyla sulama yapılması da mümkün değil” diye konuştu.

   Çiftçilerin bugünlerde tarlalarını buğday ekimine hazırlamaya çalıştığını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, “Yenişehir'de eylül ayında aralıklarla başlayan yağmur yağışı aylarca sürüyor ve aralık ayında da kar yağışı başlıyor. Ancak, bu yağış beklentisi son yıllarda düzensizleşmeye başladı. Bazı kışlarda beklenen yağışlar gerçekleşmiyor ve çiftçi güç durumda kalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

   Yağışların olmaması nedeniyle sulama göletlerinin de yeteri derecede dolmadığını belirten Aktaş, “Sulama göletleri dolmayınca yaz aylarında su sıkıntısı yaşanıyor. İnşallah yağışlar başlar ve bizim sıkıntılarımız da biter” açıklamalarını yaptı.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Seyitoğlu’ndan yaşlılara ziyaret

Seyitoğlu’ndan yaşlılara…

09:40 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

09:30 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Telekonferans  ile bayramlaştı

Telekonferans ile bayramlaştı

09:36 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

19:20 - 22 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti