Çiftçi bollukta da tanzim satış noktası istiyor

Korona virüs sebebiyle ihracat yapamayıp ürünlerin elde kalmasından endişe eden çiftçiler, dar zamanda olduğu gibi bolluk zamanında da tanzim satış noktalarının kurulup devlet kanalıyla ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasını istedi.

Bursa 22 Nisan 2020 10:08
Çiftçi bollukta da tanzim satış noktası istiyor
-A +A

Dünyanın korkulu rüyası korona virüs ile mücadele Türkiye'de tüm hızıyla devam ederken dış ülkelere sebze ve meyve ihracatı yapamayan çiftçiyi, ürünlerin elde kalma endişesi sardı.

Verimli tarım arazilerine sahip olan Bursa’nın Yenişehir ilçesinde üretim yapan çiftçiler, ürünlerin az olduğunda tanzim satış noktalarında satıldığı gibi elden çıkarılamayan bol olduğu durumlarda da belediyeler aracılığı ile tanzim satış noktalarında satılarak tüketiciye ulaşması için Tarım Bakanlığı'ndan yardım istedi.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Sebze ve meyvenin bol olduğu dönemde meyvelerin dalında sebzelerinde tarlada çürümesine çare bulunduğu takdirde çiftçinin ayakta kalacağını söyledi. Aktaş,"Türkiye 82 milyon nüfusa sahip. Yılda ortalama ülkemize 40 milyon turist geldiği söyleniyor. Bununla birlikte Avrupa ülkelerine de ihracat yapılıyor. Şimdi bu turistin gelmemesi bizi korkutuyor. Nüfusumuza göre Türk çiftçisinin ürettiği sebze ve meyve çok fazla buna çare bulunmasını istiyoruz. Şimdiden hazırlıklar yapılmalı geçmişte ürün bulunmadığından dolayı tanzim satışlarda ürünler satıldı. Ürün bol olunca da çiftçinin bol ürünleri belediyeler aracılığıyla tanzim satışlarda satılarak tüketiciye ulaştırılmalı” diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti