Bursa'da can dostların sevgi dolu sığınakları!

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), eziyet gören, sahibi tarafından sokağa atılan, yaralı bulunan ve benzer nedenlerle yardıma muhtaç kalan hayvanlar için Bursa'da "Emekli Hayvanlar Çiftliği" kurdu.

Bursa 3 Ekim 2020 12:45
Bursa'da can dostların sevgi dolu sığınakları!
-A +A

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından çeşitli kurum ve kuruluşlardan destek gören proje kapsamında uzun süren çalışmaların ardından Nilüfer ilçesi Başköy Mahallesi'nde oluşturulan çiftlik, Türkiye'nin dört bir yanından at, eşek, inek, koyun, tavuk gibi birçok türden hayvana ev sahipliği yapıyor.

HAYTAP Bursa Temsilcisi Emre Demir, Bursa Emekli Hayvanlar Çiftliği'ni, yıllarca insanoğluna hizmet etmiş, terk edilmiş, atılmış ve zor durumda kalmış hayvanlar için kurduklarını söyledi.

Öncelikli amaçlarının "yaşatmak" olduğunu belirten Demir, hayatın her canlı için kutsal olduğunu ve yaşama özgürlüğü bulunduğuna inandıklarını dile getirdi.

Kedi ve köpeklere belediyeler tarafından yardım edildiğini ancak diğer türdeki hayvanların bu kadar şanslı olmadığını ifade eden Demir, "Atlar ve eşekler bu işin en mağdur kısmında olan hayvanlar. Onların daha da kötü sonları olabiliyor. Atı ve eşeği bir köy yerinde terk ettiğinizde sonu hazin olabiliyor." dedi.

- "Geldiklerinde çok hırçın oluyorlar"

Demir, hayvanların çiftliğe getirildiğinde çoğunun şartlar gereği hırçın olduğunu vurguladı.

Kaçacak yer arayan bu hayvanları zor tuttuklarına değinen Demir, "Kısa bir süre sonra sevgiyle güvenlerini kazandığınızda dünyalar onların oluyor, peşinizden ayrılmıyorlar. Bir insanı sevdiğinizde nasıl karşı taraftan da aynı karşılığını alınca mutlu oluyorsanız, onlar da o şekilde." ifadelerini kullandı.

Hayvanların zor durumlarla karşılaşabildiğini anlatan Demir, çiftlikte bir gözü görmeyen, bir ayağı yaralı hayvanlar bulunduğunu kaydetti.

Emre Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burası çok büyük bir yer değil. Amacımız da çok büyük bir yer haline gelmek değil. Belediyelere örnek olmak istiyoruz. Her bölgede en azından böyle bir yerin olması gerekiyor. Emekli dediğimizde akla yaşlı hayvanlar gelmesin sadece. Malulen emekli, yeni doğmuş hayvanlarımız da var. Annesi yükten düşmesin diye atılan yavrular var."

- Sıpası köpeklere parçalatılan eşeğin bir yavrusu daha oldu

Demir, mayıs ayında Ankara'nın Haymana ilçesinde yavrusu köpeklere parçalatılan, "Zeynep" adını verdikleri eşeğin bakımını da üstlendiklerini aktardı.

Olayın sosyal medyada büyük yankı uyandırdığını anımsatan Demir, "Anne geldiğinde gebeydi. Biz de buna çok şaşırmıştık. Çok ürkekti ve bize yaklaşmak istemiyordu. Şimdi hepsinden evcimen oldu. Yavrusu da burada doğdu ve inanılmaz uysal. Zeynep ve Burak'ın hikayesi her zaman bizim için yürek burkan hikayelerden." diye konuştu. 

Hayvansever kadınların kurduğu klinikte sokak hayvanları ücretsiz iyileştiriliyor

Uzun yıllardır sokak hayvanlarıyla yakından ilgilenen Mefaret Özmez, Sonay İleri ve Beyza Gurbetçi öncülüğünde kurulan Patileri ve Doğayı Sevenler Koruyanlar ve Yaşatanlar Derneğince (Patisev Derneği), Nilüfer ilçesindeki üç çiftlikte 3 bine yakın sokak hayvanına bakılıyor.


 

Sokak hayvanlarına ev sahipliği yapan çiftliklerden "Sevgi Hayvan Barınağı"nda oluşturulan klinikte ise yaralı ve hasta hayvanlar ücretsiz tedavi edilirken aynı zamanda kısırlaştırma hizmeti de veriliyor.
 
Bursa Büyükşehir Belediyesinin de veteriner hekimleriyle destek verdiği klinikte sokak hayvanları haftanın 7 günü tedavi görüyor.
 
Klinikte ayrıca kedi ve köpek dışında martı, kaz, keçi gibi hayvanlar da şifa buluyor. Dernek başkanı Mefaret Özmez, 20 yıl önce evinin karşısındaki bahçede bir köpeğin doğum yapmasıyla bu işe gönül verdiğini anlattı.
 
 
Özmez, yıllardır sokak hayvanlarına baktığını belirterek, şöyle konuştu:
 
"Buradaki çiftliğimiz 12 dönüm üzerine kurulu. Çiftliğimizin içine hayvanların tedavisi için klinik yaptık. Bursa Büyükşehir Belediyesi bizim en büyük destekçimiz. Veteriner hekimlerimiz burada sahipsiz hayvanları tedavi ediyor. Buradaki çalışanların ücreti ve mama taşıma araçları konusunda Büyükşehir Belediyesi bize destek veriyor. Kısırlaştırmanın yanı sıra göz ameliyatı, kemik ameliyatı gibi her türlü tedavi imkanı var. Burada kuş, keçi, kaz gibi hayvanlara da bakıyoruz."
 
- "Günde 10-15 hayvan tedavi ediliyor"
 
Derneğin kurucularından Beyza Gurbetçi de 3,5 yıldır bu tarz faaliyetlerde görev aldığını anlatarak, "Bursa'da bir ilk. Dernek çatısı altında başka klinik yok. Hiçbir ücret talep etmiyoruz. Maksadımız sokaktaki hayvanları iyileştirmek, kısırlaştırmak, refah seviyelerini artırmak. Bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz." diye konuştu.
 
Sonay İleri de yaklaşık 15 yıldır sokak hayvanlarına baktığını belirterek, "Sokak hayvanları için kurduğumuz klinikte kısırlaştırma ve tedavi imkanımız var. Sokak hayvanlarına kucak açıyoruz. Günde 10-15 hayvan tedavi ediliyor. Kesinlikle ücret talep etmiyoruz. Hayvanların da yaşam hakkı olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Kapısının önüne bir kap mama koyan da bizim için çok önemli." ifadelerini kullandı.
 
 
- "Haftanın 7 günü 3 hekimle burada görev yapıyoruz"
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Hakan Alıcı da Sevgi Hayvan Barınağı'ndaki kliniğin birçok hayvanın hastalıkları ve operasyonel tedavileri açısından önemli bir merkez olduğunu söyledi. Alıcı, Bursa'nın birçok bölgesinden gelen hayvanların burada tedavi edildiğini dile getirerek, "Trafik kazaları, hastalıklar ve bunun gibi nedenlerle gelen hayvanları tedavi ediyoruz. Haftanın 7 günü 3 hekimle burada görev yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesinin bu işe destek vermesi kamu-sivil birlikteliği açısından güzel bir örnek. Bu gibi çalışmaların devam etmesini temenni ediyorum." dedi.
 
AA
 
 
 
 
 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti