BARCIN TEK SES ‘ZEHİR SOLUMAK İSTEMİYORUZ’

Yenişehir Kirazlıyayla Mahallesine yapımı düşünülen maden tesisi ile ilgili YEÇEP’in çalışmaları devam ediyor.

Yenişehir 20 Kasım 2019 09:47
BARCIN TEK SES ‘ZEHİR SOLUMAK İSTEMİYORUZ’
-A +A

Ebru ERGÜL / Özel Haber
 
Daha önce yapılan birçok çalışmanın ardından hafta sonu da Barcın Mahallesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Yoğun katılımın gözlendiği toplantıda açılış konuşmasını yapan YEÇEP sözcüsü Şafak Erdem, “Bundan 6 yıl önce 2013 yılında Meyra madencilik sessizce hayatımıza girdi ve maalesef pek çoğumuz bunun farkına varamadı. Bunu değiştirmek için bizler Yenişehir Çevre platformunu kurduk ve mücadeleye başladık. Bu süreçte etkinlikler düzenledik. Bu 3. Bilgilendirme toplantımız.  Kirazlıyayla bölgesinde DOĞADER in katılımıyla bir doğa yürüyüşü yaptık. Yer üstünün yeraltından değerli olduğunu göstermek ve anıt eser kaya mezarını tanıtmak, farkındalık yaratmak için.  Yenişehir merkezde bir imza kampanyası başlattık. Ama bunlar yeterli değil. Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamak anayasal hakkımız.  Bunu sağlamakta devletin görevi. Yetkililere sesimizi duyuruncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi. 
Toplantıda daha sonra konuşan, U.Ü Ziraat Fak. Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Ertuğrul Aksoy, “Meyra Madencilik 2015 yılında 24.89 hektarlık alan üzerinden ÇED gerekli değildir belgesi aldı. Neden 24.89 hektar. Çünkü 25 hektarın üstünde ÇED belgesi almak zorunlu. Firma  2015 yılında kapasite artışına giderek alanı 273.63 hektara çıkardı. Firma  2015 de aldığı raporda zenginleştirme yapmayacağını, flatasyon işleminin başka bir yerde yapacağını söylüyor. Ama 2019 a gelindiğinde tekrar bir kapasite artışıyla hem ruhsat alanı 345.62 hektara çıkıyor hemde yapmayacağız dedikleri zenginleştirme tesisi ve atık barajı projeye ilave oluyor.  2015 de aldıkları ÇED de  madenin açık ve kapalı  ocak sistemi olacağı ve patlatmayla gevşeterek madenin çıkarılacağı yazıyor. Haftada 2 defa patlatma yapacaklarını söylüyorlar. Bundan sizler etkileneceksiniz. Belki 3.5 km uzakta olan fay hattıda bu patlatmalardan etkilenecek. Aynı zamanda bölge heyelan bölgesi. Raporlarda atık barajının alt kısmının heyelan bölgesi olduğu bilgisi var. Bu atık barajında kimyasallarla dolu balçık var. Kapasitesi 3.800.000 metreküp Baraj duvarlarının yıkılması durumunda bu balçık Yenişehir ovasına yayılacak. Ayrıca bu havuzlardan buharlaşma olacak ve asit yağmurlarını oluşturacak. Kısacası bu tesis havamızı suyumuzu toprağımızı kirletecek. Proje sınırlarının bir kısmı İznik gölü havzasında kalmakta. İznik gölü stratejik su kaynağı ve buradan su kullanım izni verilmemeli” diye konuştu. 
 
DOĞADER temsilcisi Murat Demir’de konuşmasında, halka rağmen bu tesisin burada yapılamayacağını belirterek, “Bizler her zaman sizin yanınızdayız. Geçen hafta Kirazlıyayla, şimdi de Barcın’daki bu kalabalık bizlerin umutlarını artırdı. Biz DOĞADER olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonrada bu tür çevremizi yok edecek olan tesislerin karşısında duracağız. Yenişehir’in yanındayız ve yapılması gereken ne varsa yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı. 
 
Bursa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av. Eralp Atabek’de, Baro olarak Yenişehir’in yanında olduklarını belirterek, “Biz hiçbir maddi beklenti içinde olmadan sizlerin yanınızdayız. Bu insanlığa borcumuzun olduğunu düşünüyoruz. Bu çevreye borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle buradayız ve sizlerin yanınızdayız. Hukuki olarak her zaman sizlerin destekçisi olacağız. Sizin istemediğiniz hiçbir şeyi kimsenin yapma şansı yok. Yeter ki birlik olun ve kararlı mücadele edin”dedi. 
 
Yenişehir Barcın Mahallesi Muhtarı İsmail Yüksel’de, birileri para kazanacak diye toprağın suyun ve havanın kirlenmesini izin vermeyeceklerini belirterek, “Benim mahalle sakinlerim ne isterse onu yaparım. Her zaman en önde yapılacak her türlü çalışmanın içinde olacağım. Bu güzelim bölgemizin kirlenmemesi için gerekirse canımı bile verebilirim. Bu akşam yoğun bir katılım ile beni mutlu ettiniz. İnşallah bundan sonra yapılacak olan her türlü çalışmada Barcın mahallesi hep en önde olacak” açıklamalarını yaptı. 
 
Barcın ve Kirazlıyayla sakinleri de, firma yetkililerinin kendilerini kandırdığını belirterek, “Köylerimize gelerek dedelerimize ninelerimize yanlış bilgiler vererek sözde bilgilendirme toplantısı yapmışlar. Biz bu tesisin buraya yapılmaması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bizim bölgemizden çekilsinler. Biz Marmara’nın kimyasal çöplüğü olmak istemiyoruz” dediler. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Başkanımız Aydın, mehter takımını ziyaret etti

Başkanımız Aydın, mehter…

10:55 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse;   “AKBIYIKLILAR ÜVEY DEĞİLDİR”

CHP Yenişehir İlçe Başkanı…

10:53 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
Sıkıntı düğün salonlarında değil, mahalle aralarında

Sıkıntı düğün salonlarında…

10:52 - 11 Temmuz 2020
Yenişehir
ÇEVRE YOLUNA ONARIM

ÇEVRE YOLUNA ONARIM

12:14 - 10 Temmuz 2020
Yenişehir
Bilal Kuyumculuk hizmete açıldı

Bilal Kuyumculuk hizmete…

12:15 - 9 Temmuz 2020
Yenişehir
Cumhuriyet Savcılarına veda yemeği

Cumhuriyet Savcılarına veda…

11:32 - 9 Temmuz 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti